Na przestrzeni 19 lat Stowarzyszenie zorganizowało ponad 60 szkoleń.
Rok 1999
- Szkolenie pt. „Reforma ubezpieczeń społecznych”. Poruszane zagadnienia:
-obowiązki zakładu pracy wobec ZUS,
-aktualny stan prawny po 2 – miesięcznym okresie wdrażania”.
- Cykl szkoleń pt. „Szkolenie pielęgniarek pracujących w środowisku – świadczenie usług w domu dla osób zaburzonych psychicznie”.
Rok 2000
- „Rola podopiecznego w domu – świadczenie usług w środowisku”.
- „Zmiany do systemu ubezpieczenia społecznego”;
- „Pracownik pomocy społecznej – osoba aktywna w pomaganiu innym”;
- „Pracownik pomocy społecznej – osoba aktywna w pomaganiu innym. Doświadczenia współpracy samorządowej i pozarządowej pomocy społecznej;
- Konferencja pt. „Zasady postępowania w sprawowaniu opieki nad osobami obłożnie chorymi, osobami starszymi”;
- „Zasady postępowania przy sprawowaniu opieki nad mieszkańcami domów opieki społecznej
– pielęgnacja i odżywianie”;
- Seminarium pt. „Miejsce i rola instytucji oraz organizacji społecznych w walce z ubóstwem. Rodzina a pomoc społeczna w nowych uwarunkowaniach podziału administracyjnego kraju i jej zadania w realizacji polityki socjalnej państwa”, odbyło się w dniach 27 – 29 września br. w Bibliotece Elbląskiej. Goście: Krystyna Wyrwicka, Dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej MPiPS, Marek Gliszczyński, Wiceprezydent Elbląga, Arkadiusz Jachimowicz, Wiceprezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Jerzy Wilk, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Elbląskiej.
Rok 2001
- „Ochrona informacji niejawnych” – prelegent Roman Dzikiewicz – Pracownik Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Delegatury w Elblągu. Szkolenie odbyło się 26. 03. 2001 r. w Elblągu.
- „Rewalidacja osób niepełnosprawnych intelektualnie” – prelegentami byli terapeuci. Szkolenie odbyło się 11.05. 2001 r. w Elblągu.
- Seminarium pt. „Działania rządowe, samorządowe oraz pozarządowe w realizacji polityki społecznej ze szczególnym uwzględnieniem pomocy społecznej państw skupionych wokół Euroregionu Bałtyk”. Seminarium odbyło się w dniach 20 – 22.06. 2001 r. w Elblągu i Stegnie. Prelegenci: przedstawiciele Rosyjskiego Czerwonego Krzyża i Regionalnej Organizacji Społecznej Dzieci i Młodzieży „Maria” z Kaliningradu.
- „Pracownik pierwszego kontaktu i plan opieki indywidualnej. Organizowanie zespołów opiekuńczo – terapeutycznych”. Prelegenci: prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski i mgr Celina Jurkiewicz. Szkolenie odbyło się w dniach 17 – 18.09. 2001 r. w Olsztynie.
- „Restrukturyzacja domu pomocy społecznej”. Prelegenci: prof. dr hab. Zbigniew Tarkowski i mgr Celina Jurkiewicz. Szkolenie odbyło się w dniach 05 – 06. 11.2001 r. w Olsztynie.
- „Środowiskowe Domy Samopomocy”. Prelegenci: Jerzy Gierladzki – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie, Sędzia Hanna Niewiadomska – Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Olsztynie, Krystyna Grzybicka – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Hostel” w Olsztynie. Szkolenie odbyło się 26. 11. 2001 r. w Olsztynie.
- „Menedżerstwo w pomocy społecznej”. Prelegenci – dr Mieczysław Warczak – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie. Ze względu na zbyt słabą frekwencję, szkolenie nie odbyło się.
Rok 2002
- Konferencja rosyjsko – polska w Świetłogorsku pt. „Priorytetowe kierunki pracy w zakresie pomocy społecznej dla ludności Obwodu Kaliningradzkiego – wyniki roku 2001 i zadania na rok 2002”. Nasi przedstawiciele: Zbigniew Pawłowski, Jarosław Keller i Elżbieta Marszałkowska. Konferencja odbyła się w dniach 14 -15.02. 2002 r. Organizatorem konferencji był Urząd Pracy i Rozwoju Socjalnego, Administracji Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.
- „Zmiany od 1 stycznia 2002 roku w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa”. Prelegenci: Elżbieta Pataj z Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Elblągu. Szkolenie odbyło się 30 stycznia 2002 roku w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej.
- „Zmiany w Ustawie o Pomocy Społecznej”. Prelegenci: Urszula Maciarz z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu, Zbigniew Pawłowski z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, Mirosława Grochalska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, Jadwiga Czerwińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasłęku. Szkolenie odbyło się w dniach 7-8 luty 2002 roku w Domu Wycieczkowym PTTK we Fromborku.
- „Przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego w kontekście Ustawy o Pomocy Społecznej”. Prelegent: Urszula Maciarz z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu. Szkolenie odbyło się 7 maja 2002 roku w siedzibie ESOPS w Elblągu.
- Zasady i tryby ubiegania się o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania inwestycyjne i zadania realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie”.
- „Kierunki zmian w systemie polityki społecznej w Polsce”. Prelegent: Krystyna Wyrwicka Dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej w Warszawie. Szkolenie odbyło się 29 listopada w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida w Elblągu.
Rok 2003
- „Aktualne zmiany w przepisach prawnych dotyczących zabezpieczenia społecznego”. Szkolenie odbyło się 4 kwietnia w Elblągu.
- Szkolenie z zakresu tendencji we wprowadzaniu nowych rozwiązań socjalnych w ustawodawstwie. Poruszane zagadnienia:
- „Założenia zmian do ustawy o pomocy społecznej, w tym zmian dotyczących finansowania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej”,
- „Ustawa o świadczeniach na rzecz rodziny”,
- „Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie”,
- „Ustawa o zatrudnieniu socjalnym”.
Zaproszeni goście: Hanna Mikulska – Bojarska, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski, Marek Zaczek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Wiesława Przybysz, Dyrektor Departamentu Polityki Społecznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Szkolenie odbyło się w dniach 4 – 6 czerwca w Ośrodku Wypoczynkowym „Bursztyn” w Krynicy Morskiej i uczestniczyło w nim 126 osób.
- Szkolenie specjalistyczne dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz dla pracowników socjalnych. Podjęte zagadnienia:
- „Praca z trudnym klientem”,
- „Etyka zawodowa pracownika socjalnego”,
„Omówienie projektu ustawy o zawodzie pracownika socjalnego”,
- „Zmiany w przepisach prawnych dotyczących pomocy społecznej”,
- „Zasady postępowania przy wydawaniu decyzji w pomocy społecznej”,
- „Zmiany do ustawy o pomocy społecznej oraz omówienie projektu świadczeń na rzecz rodziny”.
Szkolenie odbyło się w dniach 13 – 14 listopada 2003 roku w Lidzbarku Warmińskim, w którym uczestniczyło 40 osób.
Rok 2004
W 2004 roku Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej zorganizowało 5 szkoleń dla kadry pomocy społecznej z województwa warmińsko – mazurskiego i pomorskiego.
- Szkolenie w zakresie wdrażanego z dniem 1 maja 2004 r. nowego systemu świadczeń rodzinnych. Podczas szkolenia szczegółowo zaprezentowano nowe rozwiązania w systemie świadczeń rodzinnych ze szczególnym uwzględnieniem aktów wykonawczych. Szkolenie poprowadziła Joanna Kuleszyńska, główny specjalista ds. legislacji w Departamencie Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, współautor ustawy o świadczeniach rodzinnych i aktów wykonawczych. W szkoleniu, które odbyło się w dniach 23 – 24 kwietnia 2004 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Bałtyk” w Stegnie, wzięły udział 64 osoby.
- Szkolenie nt. nowej Ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, odbyło się w dniach 2-3 czerwca 2004 roku w Sarnówku k. Iławy. Uczestniczyły w nim 53 osoby. Wykład poprowadziła Zuzanna Grubasińska, specjalista w Departamencie Pomocy Społecznej Ministerstwa Polityki Społecznej. W toku szkolenia omówiono następujące zagadnienia:
- stosowanie kontraktu socjalnego jako podstawowego narzędzia w sprawie przyznawania świadczeń pomocy społecznej i prowadzenia pracy socjalnej;
- procedury współpracy powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków pomocy społecznej i domów pomocy społecznej w zakresie umieszczania osób w domach pomocy społecznej;
- zasady współpracy różnych instytucji działających na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodziców;
- rozwijania środowiskowych form wsparcia na bazie placówek instytucjonalnych.
- Szkolenie w zakresie wdrażania systemu świadczeń rodzinnych z uwzględnieniem nowelizacji Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych i projektów rozporządzeń odbyło się w dniach 16 – 17 września 2004 roku w Jantarze. Uczestniczyły w nim 63 osoby.
- Szkolenie pt. „Postępowanie w sprawach z zakresu pomocy społecznej oraz dotyczącej praktyki orzeczniczej i nowych jej aspektów po wejściu w życie Ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o Pomocy Społecznej, odbyło się w dniach 14 – 15 października 2004 roku w Jantarze. W szkoleniu uczestniczyło 36 osób.
- Szkolenie w zakresie stosowania kontraktu socjalnego jako podstawowego narzędzia w sprawie przyznawania świadczeń pomocy społecznej i prowadzenia pracy socjalnej odbyło się w Lidzbarku Warmińskim w dniach 15 -16 listopada 2004 roku. Wzięło w nim udział 80 osób.
Rok 2005
ESOPS zorganizował 13 szkoleń dla kadry pomocy społecznej województwa warmińsko – mazurskiego i pomorskiego.
- Szkolenie w zakresie systemu świadczeń rodzinnych z uwzględnieniem projektu Ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zmianie niektórych ustaw, odbyło się 4 lutego 2005 roku w Olsztynie. Uczestniczyły w nim 74 osoby. Podczas szkolenia zaprezentowano nowe rozwiązania w systemie świadczeń rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem aktów wykonawczych.
- Szkolenie nt. „Postępowania w sprawie przyznawania świadczeń rodzinnych oraz w sprawie zmiany decyzji o przyznawaniu zasiłku rodzinnego a także w sprawie orzekania o świadczeniach nienależnie pobranych oraz ich umorzeniu i rozkładaniu na raty”, odbyło się z kolei 17 marca 2005 roku, również w Olsztynie. Udział w nim wzięły 99 osoby.
- Szkolenie nt. „Postępowania w sprawach z zakresu pomocy społecznej w oparciu o orzecznictwo Sądów Administracyjnych i Samorządowych Kolegiów Odwoławczych”, odbyło się 31 marca br. w Olsztynie. Uczestniczyły w nim 32 osoby.
- Szkolenie dla kadry i pracowników pomocy społecznej przeprowadzono w dniach 14 – 15 kwietnia 2005 roku w Olsztynie. Podczas szkolenia omówiono następujące zagadnienia:
- Kierunki zmian w polityce socjalnej Państwa (NPR);
- Zmiany w prowadzeniu Domów Pomocy Społecznej w świetle ustawy o pomocy społecznej, rozporządzenia i nowelizacje;
- Dochodzenie do standardów. Perspektywy funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej po 2006 roku;
- Zadania PCPR w świetle nowych uregulowań prawnych;
- Omówienie zmian do ustawy o pomocy społecznej oraz innych aktów prawnych;
- Rola pracownika socjalnego w rozwiązywaniu najistotniejszych problemów społecznych za pomocą kontraktu socjalnego;
- Współpraca pracownika socjalnego z różnymi podmiotami społecznymi (ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie);
- Etyka pracownika socjalnego w kontekście projektu Ustawy o zawodzie pracownika socjalnego.
W szkoleniu uczestniczyło 95 osób.
- Szkolenie w zakresie stosowania kontraktu socjalnego jako podstawowego narzędzia w sprawie przyznawania świadczeń pomocy społecznej i prowadzenia pracy socjalnej odbyło się 12 maja 2005 roku w Olsztynie. Uczestniczyło w nim 16 osób.
- Szkolenie w zakresie stosowania kontraktu socjalnego jako podstawowego narzędzia w sprawie przyznawania świadczeń pomocy społecznej i prowadzenia pracy socjalnej odbyło się 16 maja 2005 roku w Elblągu. Uczestniczyło w nim 16 osób.
- Szkolenie dla kadry kierowniczej oraz merytorycznej Środowiskowych Domów Samopomocy miało miejsce w Olsztynie i odbyło się 24 maja 2005 roku. Udział w nim wzięły 34 osoby. W toku szkolenia omówiono następujące zagadnienia:
- Filozofia funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy;
- Różnice pomiędzy warsztatami terapii zajęciowej a środowiskowymi domami samopomocy;
- Projekt rozporządzenia w sprawie środowiskowych domów samopomocy;
- Praktyczne aspekty funkcjonowania ŚDS – odpłatność, zatrudnienie;
- Tworzenie indywidualnych planów wsparcia uczestników domów oraz oceny skuteczności ich realizacji;
- Praca z osobą upośledzoną umysłowo i chorą psychicznie.
- Szkolenie w zakresie systemu świadczeń rodzinnych z uwzględnieniem zmian wynikających z Ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych odbyło się 2 czerwca 2005 roku w Olsztynie. Uczestniczyło w nim 51 osób.
- Szkolenie dla wychowawców, pedagogów – osób bezpośrednio pracujących z dziećmi i młodzieżą w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, pt. „Dziecko odrębny człowiek – doskonalenie umiejętności wychowawczych” odbyło się w dniach 6-7 czerwca 2005 roku w Stegnie. Uczestniczyło w nim 50 osób. Szkolenie przeprowadzono w formie warsztatów, obejmujących następujące zagadnienia:
- Diagnozę dziecka i rodziny jako podstawowy element indywidualnej pracy z dzieckiem;
- Pracę z dzieckiem trudnym;
- Prawne aspekty umieszczenia dziecka pozbawionego opieki rodziców w placówce opiekuńczo – wychowawczej, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z sądem i kuratorami rodzinnymi.
- Szkolenie w zakresie systemu świadczeń rodzinnych z uwzględnieniem zmian wynikających z Ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych, odbyło się 30 czerwca br. w Olsztynie. Uczestniczyły w nim 54 osoby. Podczas szkolenia przedstawiono poniższe tematy:
- Ustawa o dłużnikach alimentacyjnych;
- Świadczenia rodzinne.
- Szkolenie w zakresie postępowania w sprawie przyznawania świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej, a także w sprawie orzekania o świadczeniach nienależnie pobranych oraz ich umarzaniu i rozkładaniu na raty, odbyło się 13 października 2005 roku w Olsztynie. Uczestniczyły w nim 53 osoby.
- Szkolenie dla kierowników ośrodków pomocy społecznej oraz kierowników powiatowych centrów pomocy rodzinie, odbyło się w dniach 17 – 18 października 2005 roku. Uczestniczyły w nim 24 osoby. W toku szkolenia omówiono następujące zagadnienia:
- Aktualna sytuacja Pomocy Społecznej;
- Zmiany do Ustawy o Pomocy Społecznej oraz aktów wykonawczych.
- Szkolenie kierowników i pracowników środowiskowych domów samopomocy, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, zorganizowano w dniach 24 – 25 października 2005 roku w Olsztynie. Uczestniczyło w nim 29 osób. Podczas szkolenia poruszono takie zagadnienia jak:
- Konstruowanie indywidualnych planów wspierająco – rehabilitacyjnych;
- Współpraca z rodziną uczestników ŚDS;
- Praca z trudnym klientem;
- Problemy seksualne osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonych umysłowo.
Rok 2006
- Szkolenie w zakresie Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych po zmianach i rozporządzenia w sprawie świadczeń rodzinnych (pytania i dyskusja), oraz Ustawy o Zaliczce Alimentacyjnej i postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych, odbyło się 9 marca 2006 roku w Olsztynie. Podczas szkolenia, w którym uczestniczyły 52 osoby, zaprezentowano zastosowanie nowych rozwiązań w systemie świadczeń rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem aktów wykonawczych.
- Szkolenie pt. „Tryb postępowania w sprawie wydawania i zmiany decyzji o świadczeniach rodzinnych, przeliczenie zaliczki alimentacyjnej po upływie kwartału, orzekanie o nienależnie pobranych świadczeniach i odsetkach oraz o ich umarzaniu i rozkładaniu na raty, odbyło się 18 maja 2006 roku w Olsztynie. Uczestniczyły w nim 33 osoby.
- Szkolenie pt. „Aktualna sytuacja pomocy społecznej – kierunki zmian, Nowelizacja Ustawy o Pomocy Społecznej i projekty rozporządzeń”, odbyło się 22 maja w Olsztynie. Wzięło w nim udział 31 osób.
- Szkolenie w zakresie „Możliwości pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej oraz z zakresu problematyki pomocy rodzinie”, odbyło się w dniach 22 – 23 czerwca 2006 roku w Stegnie. W szkoleniu uczestniczyło 38 osób.
- Szkolenie z zakresu wydawania decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej oraz postępowania z dłużnikami alimentacyjnymi, odbyło się 21 września 2006 roku w Olsztynie. Wzięło w nim udział 37 osób. Podczas szkolenia omówiono zagadnienia z orzecznictwa sądowego w sprawie świadczeń rodzinnych, konsultacje w indywidualnych sprawach z uwzględnieniem podstawowych zasad postępowania administracyjnego.
Rok 2007
- Szkolenie dotyczące Nowelizacji Ustawy o Pomocy Społecznej i projektów rozporządzeń i rozporządzenia w sprawie Środowiskowych Domów Samopomocy, odbyło się 19 stycznia 2007 roku w Olsztynie. Uczestniczyło w nim 60 osób.
- Konferencja dla jednostek organizacyjnych Pomocy Społecznej, zorganizowana w dniach 31 stycznia – 1 lutego 2007 roku w Olsztynie, dotyczyła:
- Programu Operacyjnego – zasad wdrażania oraz komponentów regionalnych Kapitału Ludzkiego;
- Przemocy w rodzinie w świetle nowych uregulowań prawnych;
- Aktualnego programu realizacji przez PFRON w roku 2007;
- Organizacji nadzoru i kontroli w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w roku 2007.
W konferencji wzięły udział 62 osoby.
- Szkolenie nt. „Omówienia zmian w Ustawie o Świadczeniach Rodzinnych oraz postępowania w sprawie świadczeń rodzinnych i zaliczek alimentacyjnych”, odbyło się 22 czerwca 2007 roku w Olsztynie. Uczestniczyło w nim 59 osób.
- Szkolenie w zakresie „Wydawania decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych i zaliczki alimentacyjnej na okres 2007/2008 z uwzględnieniem zmian wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 24 maja 2007 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rodzinnym (Dz. U Nr 109 poz. 747) oraz postępowania w sprawie zmiany decyzji o świadczeniach rodzinnych oraz w sprawie świadczeń nienależnie pobranych, odbyło się 27 września 2007 roku w Olsztynie. W szkoleniu wzięło udział 21 osób.
- Szkolenie w zakresie „Postępowania w sprawie z zakresu pomocy społecznej – wydawanie decyzji przyznających świadczenia, decyzji o kierowaniu do DPS-ów, o odpłatności, decyzji zmieniających i uchylających wcześniej wydane decyzje, decyzji o obowiązku zwrotu świadczeń nienależnie pobranych o odstąpieniu od żądania zwrotu świadczeń i wydatków na pomoc społeczną”, odbyło się 28 września 2007 roku w Olsztynie. Uczestniczyło w nim 59 osób.
Rok 2008
- Szkolenie nt. „Stosowania Kodeksu Postępowania Administracyjnego w sprawach wydawania decyzji o zaliczce alimentacyjnej – na przykładzie orzeczenia sądowego”, zorganizowano 7 lipca 2008 roku w Olsztynie. Udział w nim wzięły 23 osoby.
- Szkolenie dotyczące „Postępowania w sprawach wydawania decyzji o świadczeniach rodzinnych w orzecznictwie sądowym i administracyjnym. Zakresie Nowelizacji Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych”, odbyło się 8 lipca 2008 roku w Olsztynie. Udział w nim wzięło 16 osób.
- Konferencja poświęcona aktualnej problematyce Pomocy Społecznej ze szczególnym uwzględnieniem problemów występujących w Domach Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domach Samopomocy i Ośrodkach Pomocy Społecznej, odbyła się 29 października w Elblągu. Podczas konferencji zaprezentowano również publikację pt. „Pomoc Społeczna w wycinkach prasowych w latach 1981 – 1998” – opracowaną przez Annę Szyszkę – założycielkę Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej. Konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników.
Rok 2009
- Szkolenie dotyczące „Wydawania decyzji administracyjnych z pomocy społecznej – zmiany i uchylenia decyzji ostatecznych na podstawie Ustawy o Pomocy Społecznej oraz Kodeksu Postępowania Administracyjnego”, odbyło się 1 lipca 2009 roku w Ośrodku Mieszkalno – Rehabilitacyjnym w Olsztynie. Szkolenie, w którym uczestniczyło 35 osób poprowadziła Urszula Maziarz.
- Dwudniowe szkolenie dotyczące „Postępowania administracyjnego w pomocy społecznej – kierowanie podopiecznych do DPS”, odbyło się 15 października 2009 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Bałtyk” w Stegnie. Spotkanie poprowadziła Urszula Maziarz.
- Szkolenie nt. „Nowych wyzwań pomocy społecznej w świetle zachodzących zmian społecznych i regulacji ustawowych”, odbyło się 16 października 2009 roku, również w Ośrodku Wypoczynkowym „Bałtyk” w Stegnie. Wykład przeprowadziła Zuzanna Grubasińska. Łącznie w dwudniowym szkoleniu uczestniczyło 49 osób.
Rok 2011
Szkolenie dla kadry Środowiskowych Domów Samopomocy odbyło się 20 stycznia 2011 roku w Ośrodku Mieszkalno – Rehabilitacyjnym przy ul. Paukszty 57 w Olsztynie. Podczas szkolenia poruszono zagadnienia:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 09. 12.2010 r. w sprawie Środowiskowych Domów Samopomocy. Temat przedstawiła Jolanta Łukasik – Naczelnik Wydziału Pomocy Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
- Psychologiczne i społeczne aspekty pracy z uczestnikami Środowiskowych Domów Samopomocy. Zagadnienie to przedstawili: psycholog, terapeuta zajęciowy, kierownik ŚDS.
Rok 2012
- 30 marca na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się warsztaty dla pracowników ŚDS. Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz z praktycznej. Poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących wybranych zagadnień z zakresu prawa pracy ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy. W toku szkolenia zaprezentowano następujące zagadnienia:
1) postępowanie w razie wypadków i w sytuacjach zagrożeń,
a) demonstracja różnych typów gaśnic,
b) demonstracja użycia gaśnicy,
c) zasady ewakuacji ludzi niepełnosprawnych z zagrożonego terenu, obiektu,
2) zasady udzielania I pomocy przedmedycznej,
3) ćwiczenia z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej,
a) rozpoznawanie stanów zagrożenia życia i zdrowia,
b) ABC resuscytacji,
c) rozpoznawanie i pomoc doraźna u osób z krwotokiem, urazem głowy, klatki piersiowej, brzucha, złamania oparzenia i innymi ranami,
d) I pomoc przedmedyczna w przypadku: zakrztuszenia, zadławienia, poparzenia, omdlenia itp.,
e) opatrunki,
f) pozycja bezpieczna.
Szkolenie przeprowadził Pan Tadeusz Erdon z Biura Kompleksowej Obsługi Firm J&J z Malborka. W zajęciach udział wzięło
24 uczestników.
- Szkolenie dotyczące: ,,Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz zmiany w ustawie o pomocy społecznej z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 27.04.2012 roku o zmianie wyżej wymienionej ustawy” , odbyło się 11 czerwca br. w Ośrodku Mieszkalno – Rehabilitacyjnym przy ul. Paukszty 57 w Olsztynie. Instruktaż przeprowadził współtwórca zmian systemowych – przedstawiciel Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W szkoleniu uczestniczyły 32 osoby. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników, dlatego też Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej zorganizowało kolejny kurs, który miał poszerzyć wiedzę na ten temat.
- 26 października w tym samym Ośrodku w Olsztynie odbyło się w szkolenie pogłębiające wiedzę dotyczące: ,,Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz zmiany w ustawie o pomocy społecznej z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ustawie z dnia 27.04.2012 roku o zmianie wyżej wymienionej ustawy ze szczególnym uwzględnieniem tematu: weryfikacja rodzin zastępczych i problemów koordynatorów”. Zagadnienie zaprezentował przedstawiciel Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Pani Katarzyna Napiórkowska. Szkolenie głównie skierowane było do kadry kierowniczej w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie oraz asystentów rodziny w gminach. Udział w spotkaniu wzięło 27 uczestników.
- W listopadzie odbyło się dwudniowe szkolenie w Ośrodku Wczasowym ,,Bałtyk” w Stegnie, w którym łącznie wzięło udział 47 uczestników.
Pani Anna Szyszka – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej powitała i podziękowała wszystkim uczestnikom za przybycie na spotkanie. Następnie wygłosiła obszerne wprowadzenie na temat szkolenia: ,,Środowiskowe Domy Samopomocy efektywną formą wsparcia dla osób przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo” oraz zaprezentowała następujący program szkoleniowy:
8 listopada:
1) Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych, (wykład, warsztaty) psycholog – seksuolog Kamila Tońska,
2) Jak dotrzeć do zaburzonej osobowości? Skuteczna praca z klientem trudnym, (wykład, warsztaty) psycholog – seksuolog Kamila Tońska,
3) Uroczysta kolacja z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.
9 listopada:
1) Indywidualne Plany Postępowania Wspierająco Aktywizującego – pedagog Katarzyna Wiśniewska,
2) Problemy występujące we współpracy ŚDS z Ośrodkami Pomocy Społecznej – kierownik ŚDS w Suszu Zenon Kastrau,
3) Zagadnienia finansowe dotyczące działalności ŚDS – główna księgowa Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – mgr Halina Sałata.