Aktualności

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w Rekolekcjach Adwentowych

 Elbląg, dnia 12.12.2019 r.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w Kościele Katolickim trwa Adwent. Jest to okres zadumy, umocnienia w wierze i odnowy duchowej poprzez modlitwę oraz spowiedź. Z potrzeby duchowej uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w Rekolekcjach Adwentowych. Mszę koncelebrowali Ksiądz Piotr Łatacz- Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie oraz zaproszony na tę okolizność Ksiądz Rekolekcjonista z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu. 
Na tę okoliczność podczas treningu muzykoterapii przygotowaliśmy Pieśni Adwentowe w naszym wykonaniu. Podczas Mszy Świętej wykonane zostały pieśni- „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”, „Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry”, „Pan bliko jest”, „Oto idzie Mój Bóg” oraz „Archanioł Boży Gabriel”. 
Występ podczas Mszy umocnił nas w wierze i przyczynił się do artystycznego rozwoju. 

    

 
Czytaj więcej

Warsztaty twórcze w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 12.12.2019 r.

 

W dniu 08.12.2019 roku w ŚDS w Jegłowniku odbyły się twórcze warsztaty z wyplatania techniką makramy. W spotkaniu udział wzięli uczestnicy ŚDS, w tym podopieczni z  niepełnosprawnością sprzężoną,  dla których prace rękodzielnicze odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie aktywizacji. Technika makramy to starożytna sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów i szydełka, która daje nieograniczone możliwości tworzenia. Nam najbardziej spodobała się jej prostota. Wystarczyły  kawałek kijka, sznurek i ręce z pomocą których mogliśmy wyczarować  oryginalne ozdoby.  Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z podstawowymi  splotami, sposobem ich wykorzystania przy wyplataniu elementów dekoracyjnych.  Z pomocą Pani instruktorki wykonaliśmy przepiękne kwietniki oraz dekoracyjne ozdoby na stół. Warsztat dostarczył nam sporo satysfakcji, stał się dla nas inspiracją i zachętą do dalszego rozwijania nabytych umiejętności.

  

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Kwietniewie w Dniu Wolontariusza w Szkole Podstawowej w Rychlikach

 Elbląg, dnia 11.12.2019 r.

W dniu 5 grudnia uczestnicy  Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w Dniu Wolontariusza. Organizatorem uroczystości byli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rychlikach. Podczas uroczystości wszyscy zebrani mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej funkcjonowania Szkoły. Spotkanie uświetnił występ artystyczny uczniów klasy trzeciej, które przygotowały występ pt. „Szewczyk Dratewka”.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
 
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i możliwość integracji. 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Otwarcie Centrum Integracji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Ryjewie

Elbląg, dnia 06.12.2019 r.

W dniu 04.12.2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Integracji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Wielka uroczystość, wielu znamienitych gości, w tym wójt gminy Ryjewo – Pan Sławomir Słupczyński, członek zarządu  województwa pomorskiego- Pani Agnieszka Kapała-Sokalska,  starosta kwidzyński – Pan  Jerzy Godzik. W uroczystości otwarcia obiektu udział  wzięła Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej  – Pani Anna Szyszka. Pani Prezes  otrzymała z rąk Wójta Gminy Ryjewo – Pana Sławomira Słupczyńskiego  oraz Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” – Pana Mieczysława Warczaka specjalne podziękowania za inicjatywę powołania w 1993 roku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ryjewie, służącemu rozwojowi osób niepełnosprawnych. Otrzymane wsparcie na początku drogi dało podwaliny do rozwoju  placówki służącej osobom potrzebującym, stanowiło nieocenioną pomoc w realizacji zaplanowanych celów. Obecnie w WTZ przebywają 42 dorosłe osoby niepełnosprawne, uruchomione są pracownie: malarska, wikliniarska, ceramiczna, życia codziennego, komputerowa, fotograficzna, krawiecko-dziewiarska, fryzjersko-kosmetyczna oraz stolarsko-ogrodnicza. Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej życzy pracownikom  oraz  uczestnikom Centrum Integracji i Rehabilitacji kolejnych lat pełnych sukcesów, szerokich perspektyw rozwoju, wytrwałości w realizacji zamierzeń.

 

 

Czytaj więcej

Bal Sobowtórów w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 05.12.2019 r.

W dniu 28 listopada 2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się trzecia edycja Balu Sobowtórów. Przygotowania do zabawy trwały już od kilku dni. Na naszych ścianach pojawiły się wizerunki sobowtórów, zaś świetlicę wypełniły kolorowe balony i tematyczna  dekoracja. W kuchni w ramach treningu kulinarnego powstały pyszne ciasta. 
W tym roku gościli u nas uczestnicy wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu. 
Po przywitaniu zebranych gości, nadszedł czas na prezentację strojów, co dostarczyło wszystkim zebranym wielu wrażeń. Jury miało niezwykle trudne zadanie. Po podliczeniu głosów, ogłoszono werdykt- miejsce pierwsze otrzymał Hrabia Dracula, drugie miejsce zajęli egzekwo Salvador Dali i Jerzy Owsiak, zaś miejsce trzecie powędrowało do Kapitana Haka. W związku z bardzo ciekawymi pomysłami na przebrania, jury przyznało dwa wyróżnienia, które otrzymali- Cruella De Mon oraz Charli Chaplin. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Wszyscy zebrani doskonale się bawili przy akompaniamencie keybordu. Po konkursie i części tanecznej, nadszedł czas na obiad. 
 
Był to bardzo miło spędzony czas. Dziękujemy za odwiedziny i doskonałą zabawę.
 
 
  
 
Czytaj więcej

Uroczyste wręczenie wyróżnienia dla ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 03.12.2019 r.

 

W dniu 28.11.2019 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek i wyróżnień AMICUS BONUS,  od 12 lat przyznawanych przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego osobom i intytucjom za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej.
Nagroda AMICUS BONUS ustanowiona została w roku 2007 przez ówczesnego Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, Panią Annę Szyszkę.
Od lat przyznawana jest pracownikom pomocy społecznej, samorządowcom oraz najbardziej aktywnym  organizacjom pozarządowym z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Są to osoby, którzy niwelują skutki  izolacji, marginalizacji i społecznego wykluczenia, aktywizują do rozwiązywania problemów, dbają o system opieki nad dziećmi i młodzieżą, realizują lokalne programy służące zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów społecznych. Podczas uroczystości statuetki i medale  zostały wręczone przez wojewodę – Pana  Artura Chojeckiego.
 Każdego roku, z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, przyznawane są 2 statuetki w kategorii indywidualnej i zespołowej oraz medale - wyróżnienia.
 W kategorii indywidualnej statuetkę Amicus Bonus otrzymała Pani Krystyna Grzybicka – która od 20 lat pełni funkcję Dyrektora Domu Pomocy Społecznej dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w Elblągu. W kategorii zespołowej statuetkę otrzymało Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek prowadzących w Ełku Tęczowy Dom, kompleksowy ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Dodatkowo  tym roku specjalną statuetkę otrzymała Elżbieta Bojanowska, w latach 2015 -2018 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Z nieskrywaną dumą informujemy, że wśród wyróżnionych znalazł się również  Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku, prowadzony przez Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej. Medal wraz z listem gratulacyjnym został złożony na ręce kierownik placówki – Pani Marzeny Janta-Lipińskiej oraz współpracowników.
Serdecznie dziękujemy za wyrazy wdzięczności i uznania dla wysiłku oraz trudu podejmowanego każdego dnia, aby zagwarantować  pomoc i wsparcie osobom znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. 

  

 

 

 

Czytaj więcej

Święto Pracownika Pomocy Społecznej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 27.11.2019 r.

Obchody  Święta Pracownika Pomocy Społecznej na stałe wpisały się do kalendarza ważnych wydarzeń w naszym Domu. Przygotowania do wspólnego świętowania trwały od kilku dni i 21 listopada spotkaliśmy się w świetlicy, by wspólnie uczcić ten dzień. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Jak nie my to kto? '' .
Spotkanie rozpoczęliśmy od  zaprezentowania zdjęć z ważnych wyjazdów, wycieczek oraz życia codziennego w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie. Wspomnienia wywołały wiele wzruszeń i wprawiły nas w dobry nastrój. Po prezentacji uczestnicy wysłuchali informacji na temat Pomocy Społecznej w naszym kraju. Poza kwestiami bieżącymi, nie zabrakło informacji na temat tego, jak dawniej wyglądała pomoc osobom jej potrzebującym. Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z książką ''Pomoc społeczna w województwie elbląskim'', której autorką jest Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej pani Anna Szyszka. 
Miłym zaskoczeniem dla nas była niespodzianka od naszych uczestników, którzy przygotowali upominki oraz dyplomy. Kolejnym punktem spotkania był konkurs dotyczący wiedzy naszych uczestników na temat pomocy społecznej. W konkursie zwyciężył pan Robert Błaszkiewicz, drugie miejsce zajęła pani Krystyna Priwer, zaś miejsce trzecie przypadło pani Danucie Komycz. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami. Nasze święto stało się doskonałą okazją do podziękowania uczestnikom, którzy na co dzień angażują się w działalność na rzecz Domu. Wszystkie te osoby otrzymały bony podarunkowe. W związku z tym, iż żadna ważna uroczystość nie może odbyć się bez tortu, nie zabrakło go u nas tego dnia. Po słodkim poczęstunku, nadszedł czas na wspólną zabawę- tańce przy karaoke. Jest to nasza ulubiona forma świętowania, dlatego chętnie przystąpiliśmy do tańca i śpiewania piosenek. 
Wszyscy bawili się doskonale.
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Dzień Pracownika Socjalnego- nagroda przyznana przez Prezydenta Elbląga

Elbląg, dnia 21.11.2019 r. 

 

Dzień Pracownika Socjalnego, przypadający  w dniu 21 listopada, na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń obchodzonych przez elbląski samorząd, jako święto wszystkich osób związanych z pomocą i integracją społeczną – pracowników jednostek samorządowych, niepublicznych  oraz organizacji pozarządowych.
W tym wyjątkowym dniu
w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się uroczystość podczas której Prezydent Miasta Elbląga - Pan Witold Wróblewski skierował  swoje podziękowania i życzenia do wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach niosących pomoc i wsparcie osobom potrzebującym, oraz osób związanych z działalnością społeczną w sferze pomocy i integracji społecznej. W swoim przemówieniu Pan Prezydent  okazał wielki szacunek i wyrazy uznania za niezwykle odpowiedzialną i sumienną pracę na rzecz drugiego człowieka, wymagającą ogromnego profesjonalizmu, empatii oraz osobistego zaangażowania. 
Podczas uroczystości Pan Prezydent nagrodził 63 osoby, za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Z nieskrywaną dumą informujemy, że nagrodę za całokształt działalności społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała Pani Anna Szyszka – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej.  
    

                                                             
Składamy serdeczne gratulacje wszystkim nagrodzonym, życząc dalszych sukcesów w służbie społecznej na rzecz drugiego człowieka. 

 

Czytaj więcej

Uroczyste spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w Elbląskim Stowarzyszeniu Organizatorów Pomocy Społecznej

 Elbląg, dnia 21.11.2019 r.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej odbyło się uroczyste spotkanie przedstawicieli Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej z pracownikami. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – Pani Anna Szyszka, Zastępca Prezesa – Pan Zbigniew Pawłowski, kierownik ŚDS w Kwietniewie – Pani Jadwiga Kubacka, pracownicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Jegłowniku i Kwietniewie oraz kadra biura. Prezes Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej -  Pani Anna Szyszka przedstawiła zarys historyczny pomocy społecznej w Polsce w kontekście  przemian ustrojowych. Korzenie zawodu pracownika socjalnego sięgają początków XX wieku, jednak przez dziesięciolecia był on mało zauważany i doceniany. Rozwojowi zawodu towarzyszył wąski zakres funkcjonowania systemu pomocy społecznej oraz niedostatek uregulowań prawnych. Przełomowym okazał się rok 1989. W otoczeniu Borów Tucholskich w Charzykowach, w dniu 21 listopada, odbyło się spotkanie pracowników pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego z ówczesnym Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej – Panem Jackiem Kuroniem oraz z Panią Joanną Staręgą – Piasek, współtwórczynią nowoczesnego systemu pomocy społecznej w Polsce, sprawującą  funkcję wiceminister pracy i polityki społecznej w latach 1990-2000. Uczestnicy spotkania świadomi byli konieczności zmian w istniejącym wówczas systemie pomocy społecznej.  Na formułę obecnego systemu miała wpływ decyzja o przejęciu spraw pomocy społecznej od Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Planowane zmiany wymagały opracowania projektu nowej ustawy o pomocy społecznej oraz utworzenia ośrodków pomocy społecznej. Był to znaczący moment w historii pomocy społecznej, spotkanie zaś było symbolicznym wydarzeniem, które wyznaczyło datę święta pracowników socjalnych. Dzień Pracownika Socjalnego  obchodzony  21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 stanowi upamiętnienie spotkania polityków z pracownikami socjalnymi w miejscowości Charzykowy, wyznaczającego wówczas nowy kierunek zmian w pomocy społecznej.W tym szczególnym dniu przedstawiciele Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej okazali pracownikom wyrazy szacunku dla odpowiedzialnej i wymagającej poświęceń pracy w obszarze pomocy społecznej,  dziękując tym samym za zaangażowanie i codzienny trud.  Spotkanie było okazją do wyróżnienia osób, które na co dzień wykonują trudną, lecz przynoszącą wiele satysfakcji pracę pomocy drugiemu człowiekowi. Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – Pani Anna Szyszka wręczyła pracownikom listy gratulacyjne wraz z nagrodami pieniężnymi.  Niech Dzień Pracownika Socjalnego na trwałe gości w kalendarzu i będzie okazją nie tyko do świętowania,  ale także wyraźnym impulsem do refleksji nad obecnym systemem pomocy społecznej i rolą pracownika socjalnego w zachodzących procesach społecznych w naszym kraju. 

 

   

 

 

 

 

Czytaj więcej

Szkolenie dla kadry Środowiskowych Domów Samopomocy

 Elbląg, dnia 20.11.2019 r.

W dniu 13.11.2019 roku Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej zorganizowało szkolenie nt: 
„ Wyznaczanie granic w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi i  z niepełnosprawnością intelektualną”. 
Szkolenie przeznaczone było dla kadry Środowiskowych Domów Samopomocy. 


W toku szkolenia poruszono następujące tematy: 
1) Pojęcie i rodzaje granic w relacjach terapeutycznych. 
2) Specyfika kontaktu z podopiecznym z różnego rodzaju zaburzeń:

a) podopieczny agresywny i depresyjny;

b) podopieczny odmawiający kontaktu;

c) podopieczny z zaburzeniami osobowości.

3) Naruszanie granic seksualnych.

4) Granice wpływu komunikacji terapeutycznej (manipulacja, krytyka, ocena).

5) Specyfika komunikacji terapeutycznej:

a) podstawowe założenia i cele;

b) rodzaje interwencji;

c) asertywność terapeuty jako elementy budowania autorytetu.

6. Relacja terapeutyczna i jej składniki:

a) podstawy relacji psychoterapeutycznej;

b) budowanie relacji terapeutycznej: aktywne słuchanie;

c) nierzeczywista i rzeczywista relacja: przeniesienie i przeciwprzeniesienie. 

Tematyka szkolenia spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony pracowników Środowiskowych Domów Samopomocy.  

  

 

Czytaj więcej
1 2 3

 


  


                                                                                                                     
.