Aktualności

Zajęcia dogoterapii w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 11.04.2019 r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną korzystają z cyklu zajęć z dogoterapii.  Gościmy w naszym Domu w Jegłowniku psy będące podopiecznymi Fundacji Psy Dzieciom z Elbląga. Celem ogólnym zajęć z udziałem psa terapeutycznego jest rozwijanie sfery umysłowej uczestników poprzez  wpływ na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Uczestnicy biorący udział w zajęciach uczą się określania związków przyczynowo-skutkowych,  rozpoznawania różnic i podobieństw. Korzyści płynących z dogoterapii jest wiele, najważniejsze to wzrost aktywności i sprawności ruchowej uczestnika, nauka okazywania emocji, poprawa koncentracji, wzrost poczucia odpowiedzialności i samodzielności, przełamanie lęku przed zwierzętami, nauka empatii i wrażliwości. Nasi podopieczni chętnie korzystają z zajęć z udziałem psów, uczą się bezpiecznego kontaktu z nimi, przestrzegania granic i okazywania wzajemnego szacunku. 

 

 

 

Czytaj więcej

Pierwszy Dzień Wiosny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 25.03.2019 r.

Z każdym dniem będzie robiło się coraz cieplej, co świadczy o zbliżającej się wiośnie. Kilka dni temu zawitała do nas wiosna astronomiczna i kalendarzowa, która rozpoczęła się w czwartek 21 marca. Jest to nie tylko Święto Wiosny, ale także Dzień Lasu oraz Dzień Wagarowicza. Tego dnia tradycyjnie następuje topienie Marzanny, która jest symbolem pożegnania zimy.

Zgodnie z tradycją uczestnicy naszego Domu wraz z kadrą udali się na boisko, by na zewnątrz świętować ten dzień. Nie zabrakło kiełbasek pieczonych na ognisku i piosenek o tematyce wiosennej przy akompaniamencie gitary. Spaliliśmy Marzannę i od tego dnia z  niecierpliwością wypatrujemy cieplejszej aury. Wszyscy bawili się doskonale!

  

  

 

Czytaj więcej

Dzień Kobiet i Mężczyzn w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 12.03.2019 r.

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie w dniu 8 marca zorganizowany został uroczysty Dzień Kobiet oraz przypadający 10 marca Dzień Mężczyzn.

Od rana w naszym Domu odczuwana była odświętna atmosfera. Zanim rozpoczęły się oficjalne obchody tych Świąt, wszędzie rozbrzmiewały życzenia. Panowie postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień wręczając wszystkim paniom wiosenne kwiaty, zaś panie obdarowały panów słodkimi czekoladkami. Nie zabrakło wspólnego śpiewania. Był to bardzo miły i uroczysty dzień.

Raz jeszcze z okazji Święta Kobiet i Mężczyzn składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wielu radości na co dzień.

 Kadra i Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie

  

 

Czytaj więcej

Odwiedziny Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu przez uczestników ŚDS z Jegłownika

 Elbląg, dnia 11.03.2019 r.

 W dniu 08.03.2019 r. grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku w ramach zajęć poszerzających wiedzę ogólną i rozwijających ekspresję kulturalną odwiedziła Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Elblągu.

 

Uczestnicy zostali bardzo miło przywitani  przez  panie bibliotekarki, które  w interesujący sposób przedstawiły nam funkcjonowanie biblioteki. Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, omawiano działy biblioteczne, przeplatając opowieści  bogato ilustrowanymi książkami. Uczestnicy dzielili się posiadanymi wiadomościami oraz z zainteresowaniem słuchali opowiadań bibliotekarek. Zwiedziliśmy dział czasopism, dział książek historycznych oraz czytelnię pedagogiczną. Najwięcej emocji dostarczyła miniaturowa książka o wymiarach 1 cm x 1 cm, w której znajduje się modlitwa „Ojcze Nasz” w 6 językach świata. Na koniec uczestnicy wykonali własnoręcznie zakładki do książek. W prezencie otrzymaliśmy malownicze puzzle nawiązujące do twórczości Gustava Klimt’a oraz Melozzo da Forli.  Uczestnicy będą kontynuować swoją podróż czytelniczą, bowiem 21 marca ponownie wybieramy się na zajęcia edukacyjne do  Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki  Pedagogicznej w Elblągu. 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Akcja edukacyjna o narkotykach i dopalaczach w ŚDS Jegłownik

 Elbląg, dnia 07.03.2019 r.

W dniu 6 marca 2019 roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku zorganizował akcję edukacyjną „ O narkotykach i dopalaczach – substancje psychoaktywne w świetle współczesnych zagrożeń”.

W powyższym spotkaniu uczestniczyli Pan Marek Jarosz Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kluczowe, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby wspierać rozwój i zdrowie naszych podopiecznych i chronić ich przed niebezpieczeństwami.

Zorganizowanie spotkania dotyczącego substancji psychoaktywnych, potencjalnych zagrożeń związanych z ich przyjmowaniem wpisuje się w szereg działań profilaktycznych podejmowanych przez placówkę.

Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na problem narkotyków i dopalaczy, na podstępne działania dilerów czy namowy rówieśników.

W obliczu powyższego spotkanie stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z listą konsekwencji związanych ze stosowaniem używek zarówno tych zdrowotnych, emocjonalnych  jak i prawnych. Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Elblągu udzielili wskazówek w zakresie rozpoznawania i reagowania w sytuacji kontaktu z niebezpieczną substancją, wskazali ośrodki terapeutyczne i inne placówki udzielające wsparcia osobom uzależnionym.

Pan Dyrektor Marek Jarosz  opowiedział uczestnikom o mechanizmach uzależnienia, istocie szybkiego reagowania w obliczu nietypowych zachowań, możliwych nieodwracalnych skutkach spożywania dopalaczy i innych narkotyków.

Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników, zachęciła do zadawania pytań i wspólnej dyskusji.

Uczestnicy otrzymali ulotki edukacyjne, wizytówki informacyjne oraz cenną wiedzę, która mamy nadzieję stanowić będzie drogowskaz w obliczu potencjalnych zagrożeń.  

  

  

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Planetarium w Olsztynie

 Elbląg, dnia 05.03.2019 r.

1 marca bieżącego roku wybraliśmy się na wycieczkę do Olsztyńskiego Planetarium. Miejsce to powstało w 1973 roku ku czci Mikołaja Kopernika. Bogaty gmach Planetarium zaprojektował Ludomir Gosławski. Portret Mikołaja Kopernika, wiszący w holu budynku, wykonał londyński artysta Stefan Knapp. W budynku można podziwiać także malowidło ścienne Zygmunta Drońskiego przedstawiające Koński Łeb, ciemny obłok pyłowy z gwiazdozbioru Oriona. Zatem miejsce, które odwiedziliśmy to nie tylko audytorium wiedzy i nauki, ale także sztuki.

Podczas projekcji filmu mieliśmy okazję podziwiać rozgwieżdżone niebo oraz różnego rodzaju zjawiska astronomiczne, a także poznać przyczyny ich występowania. 

To, co zobaczyliśmy, na długo zostanie w naszej pamięci.

 

 

 

Czytaj więcej

Konkurs na Najsmaczniejszego Pączka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie z okazji Tłustego Czwartku

 Elbląg, dnia 01.03.2019 r.

28 lutego nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich dzień- Tłusty Czwartek, inaczej nazywany Zapusty. W kalendarzu chrześcijańskim Tłusty Czwartek widnieje jako ostatni czwartek przed wielkim postem. 

Zgodnie z tradycją uczestnicy przy asyście kadry Domu od wczesnych godzin porannych zajmowali się przygotowaniem pączków i oponek. Stworzone zostały trzy drużyny, które wzięły udział w Konkursie na Najsmaczniejszego Pączka. Podczas rywalizacji wszyscy doskonale się bawili, a zapach, który rozchodził się po całym Ośrodku,  zapowiadał pyszny podwieczorek. Przy końcowej ocenie brano pod uwagę wygląd smakołyków, dobór nadzienia, dekorację oraz oczywiści smak.

Jury po obradach zadecydowało jednogłośnie- pączki były bardzo smaczne i wyglądały pięknie, więc wszystkie drużyny tego dnia zostały zwycięzcami, dlatego każdy biorący udział w naszym Konkursie otrzymał pamiątkową nagrodę.

Był to dzień  obfitujący w pyszności i doskonałą zabawę.

 

  

 

Czytaj więcej

Uczestnicy ŚDS w Jegłowniku na premierze filmu

 

 Elbląg, dnia 28.02.2019 r. 

 

W dniu 27 lutego 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną  udali się do kina studyjnego „Światowid” w Elblągu na polską komedię obyczajową „Miszmasz, czyli kogel – mogel 3” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego.  Film jest swoistą kontynuacją serii kultowych komedii  z lat 80-tych., dostarczył naszym uczestnikom wielu pozytywnych emocji wprowadzając ich w dobry nastrój.  Mieliśmy szansę zobaczyć ciąg dalszy przygód Kasi, ekscentrycznej rodziny Wolańskich i pozostałych bohaterów zwariowanej komedii, którzy podczas szalonej wyprawy sprawdzają ile jest prawdy w powiedzeniu, że rodziny się nie wybiera, a stara miłość nie rdzewieje;-)  Po seansie w pogodnych nastrojach udaliśmy się do restauracji Oliwka, gdzie mieliśmy okazję skosztować pysznej pizzy.

  Bardzo cenimy sobie cykl zajęć  z kinematografii.

 

Czytaj więcej

„ Sztuka mydlana” – warsztaty w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy.

 Elbląg, dnia 26.02.2019 r

W dniu 25.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną udali się na warsztaty tworzenia mydełek.  Podczas warsztatu uczestnicy poznali techniki tworzenia  mydlanych arcydzieł z naturalnych baz wykorzystując zapachy i kolory natury.  Nauczyliśmy się technik, które pozwoliły wykonać  podczas warsztatów wybrane rodzaje artystycznych, pachnących mydełek rodem z natury, pięknych i zdrowych, takich jakie mamy szanse oglądać w mydlarniach (mydło cięte, babeczki mydlane, mydło na sznurze).  Przekonaliśmy się, że mydło, mydłu nie równe. Prowadzący wyjaśnił czym jest mydło, czym różni się to, które tworzymy sami od mydeł ze sklepów i mydlarni.  Ponadto dowiedzieliśmy się więcej o sposobach pielęgnacji skóry. Czy mydło jest rozwiązaniem dobrym dla każdego rodzaju skóry,  z jakim „mydłem” najbardziej nam „do twarzy”.  Podczas zajęć przekonaliśmy się jak wiele rzeczy z naszego domu możemy wykorzystać przy wyrobie artystycznych mydełek, by uzyskać zachwycający efekt bez specjalnego inwestowania środków finansowych. Ponadto nauczyliśmy  się, skąd czerpać naturalne kolory dla wyrabianych  mydeł, bez konieczności stosowania sztucznych barwników.

Bardzo spodobała nam się mydlana przygoda! 

 

 

  

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Gospodarstwa Agroturystycznego w Piastowie

 Elbląg, dnia. 26.02.2019 r.

W piątek 22 lutego wybraliśmy się na długo oczekiwaną wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Piastowie. W tej malowniczo położonej miejscowości można odpocząć od zgiełku miasta i znaleźć wytchnienie i ciszę.

Podczas wizyty przedstawiono nam rasy koni i ich sposób funkcjonowania, a w ramach rehabilitacji leczniczej odbyły się zajęcia z hipoterapii. Ogromną radość uczestnikom sprawił przejazd bryczką po okolicy.

Przebywanie na świeżym wpływa na dobry apetyt, więc gospodarze zadbali o nas, czętując przepysznym regionalnym jedzeniem. Nie zabrakło rozgrzewającej herbaty oraz kiełbasek z ogniska.

Serdecznie dziękujemy za miłą gościnną atmosferę.

  

 

 

Czytaj więcej
1 2 3

 


  


                                                                                                                     
.