Aktualności

Koncert Noworoczny i Nagrody Prezydenta Miasta

 Elbląg, dnia 08.01.2020 r.

Od niemal 30 lat włodarze miasta Elbląga honorują tych, którzy wybitnie pracowali na rzecz lokalnej społeczności i wyróżniali się w swoich dziedzinach. 
W dniu 06.01.2020 roku w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta za rok 2019
Wyróżnienia zostały przyznane  dziesięciu osobom oraz podmiotom działającym na rzecz miasta i jego mieszkańców. 
Z nieskrywaną dumą informujemy, że laureatką Nagród Prezydenta za rok 2019 w kategorii „Ochrona zdrowia” została Pani Anna Szyszka – Prezes i założycielka Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, kierownik elbląskiej delegatury Warmińsko - Mazurskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Pani Anna Szyszka przez lata swojej działalności zaangażowana jest w różnorodne przedsięwzięcia na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych czy społecznie wykluczonych.  Już w latach 80-tych dzięki jej determinacji i inicjatywie powstawały placówki wsparcia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, seniorów  i dzieci z dysfunkcjami.  Jest założycielką  pierwszego w Polsce Dziennego Domu Pobytu dla młodzieży neuropsychiatrycznej przy ulicy Beniowskiego w Elblągu (obecne WTZ), żłobków przeznaczonych dla dzieci z zespołem złego wchłaniania oraz  dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.  To dzięki zaangażowaniu i inicjatywie Pani Anny Szyszka powstały liczne placówki wsparcia dla osób niepełnosprawnych, w tym Środowiskowe Domy Samopomocy w Jegłowniku oraz Kwietniewie.  Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej, któremu przewodzi  od wielu lat świadczy usługi w zakresie bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego, wspierając osoby i rodziny znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych. 
Pani Anna Szyszka bezinteresownie poświęca swój czas, dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Zawsze pełna empatii, wrażliwości na los drugiego człowieka. 
Nagroda Prezydenta Elbląga to wyjątkowe wyróżnienie, podziękowanie i dowód uznania za dobro i wsparcie okazywane drugiemu człowiekowi.
 
Pracownicy Stowarzyszenia oraz  uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy w Jegłowniku oraz Kwietniewie serdecznie gratulują, życząc jednocześnie  wszelkiej pomyślności oraz  dalszych sukcesów w realizacji kolejnych planów i zamierzeń.
 
 
 
Czytaj więcej

Spotkanie Opłatkowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 30.12.2019 r.

W dniu 19 grudnia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne z udziałem zaproszonych gości, pracowników oraz uczestników. 
W uroczystości udział wzięli: Pani Anna Szyszka – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, Pan Marcin Ślęzak –Wójt Gminy Gronowo Elbląskie, Pani Genowefa Kwoczek Przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego, Pan Krzysztof Dorosz – Przewodniczący Rady Gminy w Gronowie Elbląskim,  Pani Marzena Białogrzywa – Kierownik GOPS w Gronowie Elbląskim wraz z pracownikami,  Pani Halina Chabowska-Pędrak kierownik GOPS w Markusach, Pani Agnieszka Michalska-Rojek – Skarbnik w Urzędzie Gminy Stare Pole, Pani Gabriela Żurawska – kierownik GOPS w Starym Polu, Pani Joanna Ołoszewska  - kierownik Oddziału Wydziału Polityki Społecznej Delegatury WMUW w Elblągu wraz z pracownicą - Panią Katarzyną Wiśniewską, Pan Zbigniew Pawłowski – Wiceprezes Zarządu ESOPS, Pani Jadwiga Kubacka – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie, Pani Bożena Rakowska – księgowa ŚDS Jegłownik, Pan Rafał Madanowski – pracownik Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej.
 Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym przygotowanym przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z gościnnym udziałem Pana Karola Lewickiego, muzyka. Przybyłych gości  przywitała  kierownik  Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku -  Pani Marzena Lipińska.  Po uroczystym powitaniu głos zabrali zaproszeni goście, składając wszystkim zgromadzonym serdeczne życzenia, dziękując za owocną współpracę, życząc pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2020. Uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie świąteczne życzenia.
Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu kosztując tradycyjnych, wigilijnych potraw. Przyszedł również czas na wręczenie świątecznych upominków naszym uczestnikom. Jednocześnie chcemy nadmienić, iż w tym wyjątkowym dla nas czasie odwiedzili nas dziennikarze z telewizji Truso.tv, którzy nakręcili materiał dokumentujący działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku. Panowie przeprowadzili  wywiad z Panią Anną Szyszka – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, inicjatorką i założycielką placówki oraz uczestnikami. Materiał został przygotowany w związku z przyznaniem Pani Prezes - Annie Szyszka Nagrody Prezydenta Elbląga. Tradycyjnie w wieczór Trzech Króli w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się Koncert Noworoczny, podczas którego Prezydent Witold Wróblewski wręczy nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności miasta Elbląga.  

 Tegoroczne spotkanie wigilijne już za nami, z niecierpliwością czekamy na kolejną tak udaną uroczystość, aby znowu w gronie przyjaznych nam osób wspólnie poczuć prawdziwą, domową i wyjątkową atmosferę Świąt.


 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku do kina

 Elbląg, dnia 30.12.2019 r.

W dniu 13 grudnia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni  z niepełnosprawnością sprzężoną  wybrali się do kina studyjnego „Światowid” w Elblągu na film „1800 gramów” w reżyserii Marcina Głowackiego.

Akcja filmu ,,1800 gramów" rozgrywa się w Krakowie, w okresie przedświątecznym. Bohaterką filmu jest Ewa (Magdalena Różczka) - dyrektorka interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, która szuka nowych rodziców dla porzuconych dzieci. Ewa jest wulkanem energii, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis dla dobra dzieci ze swojego ośrodka. Zaraz przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka - Nutka, niemowlę porzucone przez matkę. By znaleźć dla niej rodzinę adopcyjną jeszcze przed świętami, Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość…

Piękna historia, wzruszająca do łez. Niezwykle wartościowy film, skłaniający do refleksji nad istotą rodziny i jej kondycji we współczesnych czasach. 

Po seansie filmowym uczestnicy udali się do restauracji „Oliwka” na obiad.
To był bardzo udany i wartościowy dzień dla nas wszystkich. 

      

 

 

Czytaj więcej

Spotkanie Opłatkowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 24.12.2019 r.

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w dniu 17 grudnia bieżącego roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się uroczysta Wigilia z udziałem zaproszonych gości, uczestników oraz kadry.

Wśród przybyłych gości byli: Pani Anna Szyszka - Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, Pan Franciszek Dawgul- Członek Zarządu  Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, Pan Janusz Nowak- Zastępca Prezydenta Miasta Elbląga, Wicestarosta Elbląski- Pan Ryszard Zając, Pani Agnieszka Staszewska- Dyrektor Biura Prezydenta Elbląga, Pan Tomasz Domżalski- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu, Pani Mirosława Marjańska- zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, Pani Dorota Wasik- Wójt Gminy Markusy, Pan Zbigniew Lichuszewski- wójt Gminy Rychliki, Pan Tadeusz Kruk- przewodniczący rady gminy w Rychlikach, Pani Bożena Helwak- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rychlikach, Pan Bogdan Łupina- sołtys wsi Kwietniewo, ks. Piotr Łatacz- proboszcz parafii w Kwietniewie, ks. Lech Wasilewski- proboszcz parafii w Rychlikach, Pan Stanisław Tomczyński- były kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie.

Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnych Jasełek oraz wspólnego kolędowania, co wprawiło wszystkich w odświętny nastrój. Nasi uczestnicy doskonale spisali się jako aktorzy, a wspólne śpiewanie stało się dowodem na to, jak Święta i oczekiwanie na Narodzenie Pana Jezusa zbliża nas wszystkich do siebie.

W tej świątecznej atmosferze uczestniczących w spotkaniu przywitała  Kierownik  Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie Pani Jadwiga Kubacka. Po uroczystym powitaniu głos zabrali zaproszeni goście, życząc wszystkiego dobrego z okazji Świąt, następnie przemówiła Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej Pani Anna Szyszka, składając wszystkim zebranym świąteczne życzenia i życząc pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2020.

Wszyscy obecni podzielili się opłatkiem, składając sobie wzajemnie indywidualne życzenia. Uroczystość uwieńczył wspólny posiłek, jakim były tradycyjne wigilijne dania. W tak ciepłej, rodzinnej atmosferze wspólnie dotarliśmy do wręczenia wszystkim zebranym podarunków.

Serdecznie dziękujemy za obecność i świąteczne życzenia wszystkim naszym gościom i raz jeszcze w imieniu kadry i uczestników życzymy zdrowych, błogosławionych i radosnych Świąt w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku 2020

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Kina

Elbląg, dnia 19.12.2019 r.
 
W dniu 12 grudnia bieżącego roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się do Kina Zamkowego w Pasłęku na projekcję filmu pt. „1800 gramów”. Akcja filmu rozgrywa się w zimowej scenerii w Krakowie. Bohaterką jest rezolutna Ewa- dyrektor ośrodka adopcyjnego, która w swoją pracę wkłada całe serce, a ponad wszystko stawia dobro swoich podopiecznych. Pełen humoru i wzruszeń film wprawił nas w bardzo dobre nastroje.
Po projekcji wybraliśmy się na smaczny obiad. Był to bardzo miło spędzony dzień.
 
Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w Rekolekcjach Adwentowych

 Elbląg, dnia 12.12.2019 r.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w Kościele Katolickim trwa Adwent. Jest to okres zadumy, umocnienia w wierze i odnowy duchowej poprzez modlitwę oraz spowiedź. Z potrzeby duchowej uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w Rekolekcjach Adwentowych. Mszę koncelebrowali Ksiądz Piotr Łatacz- Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie oraz zaproszony na tę okolizność Ksiądz Rekolekcjonista z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu. 
Na tę okoliczność podczas treningu muzykoterapii przygotowaliśmy Pieśni Adwentowe w naszym wykonaniu. Podczas Mszy Świętej wykonane zostały pieśni- „Spuśćcie nam na ziemskie niwy”, „Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry”, „Pan bliko jest”, „Oto idzie Mój Bóg” oraz „Archanioł Boży Gabriel”. 
Występ podczas Mszy umocnił nas w wierze i przyczynił się do artystycznego rozwoju. 

    

 
Czytaj więcej

Warsztaty twórcze w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 12.12.2019 r.

 

W dniu 08.12.2019 roku w ŚDS w Jegłowniku odbyły się twórcze warsztaty z wyplatania techniką makramy. W spotkaniu udział wzięli uczestnicy ŚDS, w tym podopieczni z  niepełnosprawnością sprzężoną,  dla których prace rękodzielnicze odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie aktywizacji. Technika makramy to starożytna sztuka wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów i szydełka, która daje nieograniczone możliwości tworzenia. Nam najbardziej spodobała się jej prostota. Wystarczyły  kawałek kijka, sznurek i ręce z pomocą których mogliśmy wyczarować  oryginalne ozdoby.  Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z podstawowymi  splotami, sposobem ich wykorzystania przy wyplataniu elementów dekoracyjnych.  Z pomocą Pani instruktorki wykonaliśmy przepiękne kwietniki oraz dekoracyjne ozdoby na stół. Warsztat dostarczył nam sporo satysfakcji, stał się dla nas inspiracją i zachętą do dalszego rozwijania nabytych umiejętności.

  

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Kwietniewie w Dniu Wolontariusza w Szkole Podstawowej w Rychlikach

 Elbląg, dnia 11.12.2019 r.

W dniu 5 grudnia uczestnicy  Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w Dniu Wolontariusza. Organizatorem uroczystości byli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rychlikach. Podczas uroczystości wszyscy zebrani mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej dotyczącej funkcjonowania Szkoły. Spotkanie uświetnił występ artystyczny uczniów klasy trzeciej, które przygotowały występ pt. „Szewczyk Dratewka”.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
 
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i możliwość integracji. 
 
 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Otwarcie Centrum Integracji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Ryjewie

Elbląg, dnia 06.12.2019 r.

W dniu 04.12.2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Integracji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Wielka uroczystość, wielu znamienitych gości, w tym wójt gminy Ryjewo – Pan Sławomir Słupczyński, członek zarządu  województwa pomorskiego- Pani Agnieszka Kapała-Sokalska,  starosta kwidzyński – Pan  Jerzy Godzik. W uroczystości otwarcia obiektu udział  wzięła Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej  – Pani Anna Szyszka. Pani Prezes  otrzymała z rąk Wójta Gminy Ryjewo – Pana Sławomira Słupczyńskiego  oraz Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Słoneczne Wzgórze” – Pana Mieczysława Warczaka specjalne podziękowania za inicjatywę powołania w 1993 roku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ryjewie, służącemu rozwojowi osób niepełnosprawnych. Otrzymane wsparcie na początku drogi dało podwaliny do rozwoju  placówki służącej osobom potrzebującym, stanowiło nieocenioną pomoc w realizacji zaplanowanych celów. Obecnie w WTZ przebywają 42 dorosłe osoby niepełnosprawne, uruchomione są pracownie: malarska, wikliniarska, ceramiczna, życia codziennego, komputerowa, fotograficzna, krawiecko-dziewiarska, fryzjersko-kosmetyczna oraz stolarsko-ogrodnicza. Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej życzy pracownikom  oraz  uczestnikom Centrum Integracji i Rehabilitacji kolejnych lat pełnych sukcesów, szerokich perspektyw rozwoju, wytrwałości w realizacji zamierzeń.

 

 

Czytaj więcej

Bal Sobowtórów w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 05.12.2019 r.

W dniu 28 listopada 2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się trzecia edycja Balu Sobowtórów. Przygotowania do zabawy trwały już od kilku dni. Na naszych ścianach pojawiły się wizerunki sobowtórów, zaś świetlicę wypełniły kolorowe balony i tematyczna  dekoracja. W kuchni w ramach treningu kulinarnego powstały pyszne ciasta. 
W tym roku gościli u nas uczestnicy wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Suszu. 
Po przywitaniu zebranych gości, nadszedł czas na prezentację strojów, co dostarczyło wszystkim zebranym wielu wrażeń. Jury miało niezwykle trudne zadanie. Po podliczeniu głosów, ogłoszono werdykt- miejsce pierwsze otrzymał Hrabia Dracula, drugie miejsce zajęli egzekwo Salvador Dali i Jerzy Owsiak, zaś miejsce trzecie powędrowało do Kapitana Haka. W związku z bardzo ciekawymi pomysłami na przebrania, jury przyznało dwa wyróżnienia, które otrzymali- Cruella De Mon oraz Charli Chaplin. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Wszyscy zebrani doskonale się bawili przy akompaniamencie keybordu. Po konkursie i części tanecznej, nadszedł czas na obiad. 
 
Był to bardzo miło spędzony czas. Dziękujemy za odwiedziny i doskonałą zabawę.
 
 
  
 
Czytaj więcej
1 2 3 4 5

 


  


                                                                                                                     
.