Aktualności

Konkurs na Najsmaczniejszego Pączka w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie z okazji Tłustego Czwartku

 Elbląg, dnia 01.03.2019 r.

28 lutego nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich dzień- Tłusty Czwartek, inaczej nazywany Zapusty. W kalendarzu chrześcijańskim Tłusty Czwartek widnieje jako ostatni czwartek przed wielkim postem. 

Zgodnie z tradycją uczestnicy przy asyście kadry Domu od wczesnych godzin porannych zajmowali się przygotowaniem pączków i oponek. Stworzone zostały trzy drużyny, które wzięły udział w Konkursie na Najsmaczniejszego Pączka. Podczas rywalizacji wszyscy doskonale się bawili, a zapach, który rozchodził się po całym Ośrodku,  zapowiadał pyszny podwieczorek. Przy końcowej ocenie brano pod uwagę wygląd smakołyków, dobór nadzienia, dekorację oraz oczywiści smak.

Jury po obradach zadecydowało jednogłośnie- pączki były bardzo smaczne i wyglądały pięknie, więc wszystkie drużyny tego dnia zostały zwycięzcami, dlatego każdy biorący udział w naszym Konkursie otrzymał pamiątkową nagrodę.

Był to dzień  obfitujący w pyszności i doskonałą zabawę.

 

  

 

Czytaj więcej

Uczestnicy ŚDS w Jegłowniku na premierze filmu

 

 Elbląg, dnia 28.02.2019 r. 

 

W dniu 27 lutego 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną  udali się do kina studyjnego „Światowid” w Elblągu na polską komedię obyczajową „Miszmasz, czyli kogel – mogel 3” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego.  Film jest swoistą kontynuacją serii kultowych komedii  z lat 80-tych., dostarczył naszym uczestnikom wielu pozytywnych emocji wprowadzając ich w dobry nastrój.  Mieliśmy szansę zobaczyć ciąg dalszy przygód Kasi, ekscentrycznej rodziny Wolańskich i pozostałych bohaterów zwariowanej komedii, którzy podczas szalonej wyprawy sprawdzają ile jest prawdy w powiedzeniu, że rodziny się nie wybiera, a stara miłość nie rdzewieje;-)  Po seansie w pogodnych nastrojach udaliśmy się do restauracji Oliwka, gdzie mieliśmy okazję skosztować pysznej pizzy.

  Bardzo cenimy sobie cykl zajęć  z kinematografii.

 

Czytaj więcej

„ Sztuka mydlana” – warsztaty w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy.

 Elbląg, dnia 26.02.2019 r

W dniu 25.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną udali się na warsztaty tworzenia mydełek.  Podczas warsztatu uczestnicy poznali techniki tworzenia  mydlanych arcydzieł z naturalnych baz wykorzystując zapachy i kolory natury.  Nauczyliśmy się technik, które pozwoliły wykonać  podczas warsztatów wybrane rodzaje artystycznych, pachnących mydełek rodem z natury, pięknych i zdrowych, takich jakie mamy szanse oglądać w mydlarniach (mydło cięte, babeczki mydlane, mydło na sznurze).  Przekonaliśmy się, że mydło, mydłu nie równe. Prowadzący wyjaśnił czym jest mydło, czym różni się to, które tworzymy sami od mydeł ze sklepów i mydlarni.  Ponadto dowiedzieliśmy się więcej o sposobach pielęgnacji skóry. Czy mydło jest rozwiązaniem dobrym dla każdego rodzaju skóry,  z jakim „mydłem” najbardziej nam „do twarzy”.  Podczas zajęć przekonaliśmy się jak wiele rzeczy z naszego domu możemy wykorzystać przy wyrobie artystycznych mydełek, by uzyskać zachwycający efekt bez specjalnego inwestowania środków finansowych. Ponadto nauczyliśmy  się, skąd czerpać naturalne kolory dla wyrabianych  mydeł, bez konieczności stosowania sztucznych barwników.

Bardzo spodobała nam się mydlana przygoda! 

 

 

  

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Gospodarstwa Agroturystycznego w Piastowie

 Elbląg, dnia. 26.02.2019 r.

W piątek 22 lutego wybraliśmy się na długo oczekiwaną wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Piastowie. W tej malowniczo położonej miejscowości można odpocząć od zgiełku miasta i znaleźć wytchnienie i ciszę.

Podczas wizyty przedstawiono nam rasy koni i ich sposób funkcjonowania, a w ramach rehabilitacji leczniczej odbyły się zajęcia z hipoterapii. Ogromną radość uczestnikom sprawił przejazd bryczką po okolicy.

Przebywanie na świeżym wpływa na dobry apetyt, więc gospodarze zadbali o nas, czętując przepysznym regionalnym jedzeniem. Nie zabrakło rozgrzewającej herbaty oraz kiełbasek z ogniska.

Serdecznie dziękujemy za miłą gościnną atmosferę.

  

 

 

Czytaj więcej

Muzyka relaksacyjna na żywo w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku.

 Elbląg, dn. 22.02.2019 r.

W dniu 20.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną uczestniczyli  w koncercie relaksacyjnym z wykorzystaniem mis i gongów tybetańskich.  Muzyka mis i gongów tybetańskich jest jedną z najstarszych metod terapii dźwiękiem. Od ponad 5 tys. lat stosowana w Nepalu, Indiach, Tybecie oraz innych krajach Wschodu. Obecnie z powodzeniem stosowana jest w krajach europejskich, jako element wspomagający proces relaksacji i zdrowienia.  Dźwięki płynące z mis i gongów to  rozchodzące się drgania,  dopasowane między innymi do naturalnych częstotliwości komórek naszego  organizmu. Drgania te docierając do wszystkich komórek naszego ciała pobudzają naturalne procesy relaksacyjne, co daje niezwykłe efekty i odczucia. Dźwięki mis i gongów pomagają zsynchronizować ze sobą obie półkule mózgowe, usunąć negatywne emocje, powodują wzrost kreatywności, pewności siebie i  poczucia własnej wartości, wpływają kojąco na układ nerwowy, podwyższają poziom energii życiowej i radości.

 Zajęcia przeprowadziła dla nas Pani Ewa Zielińska – pasjonatka dźwiękoterapii, posiadająca polsko-angielskie certyfikaty uprawniające do prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej w powyższym zakresie.  Uczestnicy z entuzjazmem i poruszeniem opowiadali o nowym doświadczeniu, jakiego doznali wyrażając jednocześnie  nadzieję na ponowne skorzystanie z treningu relaksacyjnego w niedługim czasie. 

 

Czytaj więcej

Zabawa Walentynkowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dn. 19.02.2019 r.

14 lutego w Środowiskowym  Domu Samopomocy w Kwietniewe odbyła się długo wyczekiwana zabawa z okazji Święta Zakochanych. Przygotowania do tego wydarzenia trwały w naszym Ośrodku już od kilku dni. Na tę okoliczność w pracowni plastycznej powstawały tematyczne dekoracje- Walentynkowe serca i kartki. O słodki poczęstunek postarali się uczestnicy, piekąc pyszne ciasta w ramach zajęć kulinarnych.

Podczas imprezy rozegrany został konkurs pt. "Jaka to melodia". Podzieleni na grupy uczestnicy wraz z kadrą mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie na podstawie usłyszanych dźwięków podać tytuły piosenek o miłości. Dodatkowy punkt zdobywała drużyna, która potrafiła zaśpiewać refren danej piosenki. Podsumowaniem zabawy było wręczenie zebranym Walentynkowych kartek  życzeniami i słodkiego upominku. Wszyscy bawili się doskonale.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Warsztaty garncarskie w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy

 Elbląg, dnia 12.02.2019 r.

W dniu 11.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną brali udział w warsztatach garncarskich organizowanych na terenie zagrody edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy.   Zajęcia związane z wyrabianiem gliny pełnią niezwykle istotną rolę w terapii osób niepełnosprawnych, a w szczególności z zaburzoną motoryką. Praca z gliną, ugniatanie jej, lepienie pobudzają aktywność, mobilizują do wysiłku nie tylko fizycznego, ale także umysłowego. Dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną bardzo ważna jest funkcja terapeutyczna zajęć. Wyrabianie gliny pobudza pracę mięśni, które nie są aktywne przy żadnym innym rodzaju ruchu. Ponadto wyrabianie gliny pobudza receptory nerwowe w skórze, ćwiczy słabą koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkową motywacją podejmowania działań przez uczestników jest efekt pracy w postaci gotowego wyrobu.  Podczas zajęć uczestnicy mieli szansę ulepić gliniany domek, który jednocześnie będzie mógł pełnić funkcję klimatycznego świecznika. Uczestnicy pełni zaangażowania i dbałości o detale pod okiem instruktora  wykonywali poszczególne etapy prac rękodzielniczych.

Na koniec zajęć na uczestników czekał słodki poczęstunek i wiejski kompot z suszonych owoców. 

 

  

 

 

 

 

Czytaj więcej

Kulig w gospodarstwie agroturystycznym „Vitalis” w miejscowości Zastawno.

 Elbląg, dnia 12.02.2019 r.

W dniu 31 stycznia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku  odwiedzili  gospodarstwo agroturystyczne „Vitalis” w miejscowości Zastawno, w gminie Młynary. Tego dnia zima i śnieg dopisały, atrakcje również. Na początek skorzystaliśmy z oferty organizacji kuligu. Oczywiście były tradycyjne sanki i sanie, ale chyba największą popularnością cieszył się traktor z doczepionymi poduchami, tzn. workami jutowymi wypchanymi sianem. Śmiechu było co nie miara, a spadanie z sanek… no cóż, trzeba było się dobrze trzymać. Po kuligu czekało na nas ognisko. To prawda, że jak się zgłodnieje, to lepiej smakuje;-)
Uczestnicy skorzystali również z uroków górki, z której ślizgali się z wykorzystaniem  sanek  i plastikowych jabłek.  Na koniec Gospodarze poczęstowali wszystkich ciepłą, domową drożdżówką!

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

              

 

Czytaj więcej

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika na seansie w kinie studyjnym "Światowid" w Elblągu

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.


    Dnia 21.01.2019 r w ramach zajęć z  rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, w tym uczestników z  niepełnosprawnością sprzężoną  odbyło się wyjście do kina na film pod tytułem pt: ,,Pech to nie grzech” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. Film utrzymany w konwencji komedii romantycznej wprowadził uczestników w pogodny nastrój, rozbudzając pozytywne emocje. Po seansie uczestnicy udali się na obiad. Jako kadra terapeutyczna z satysfakcją obserwujemy jak udział w życiu społecznym, wyjścia kulturalne wpływają na zwiększenie kompetencji społecznych i obywatelskich naszych uczestników, ich świadomość i ekspresję kulturalną. Kształtują nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach przestrzeni publicznej.

 

  

   

Czytaj więcej

Zajęcia dla uczestników z niepełnosprawnością sprzężoną w Centrum Rekreacji Wodnej

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.

 

  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wykazujący niepełnosprawność sprzężoną regularnie biorą udział w zajęciach rehabilitacyjno-rekreacyjnych w Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” w Elblągu.  Zajęcia te mają za zadanie zwiększyć sprawność fizyczną naszych uczestników, przełamać bariery związane z ich niepełnosprawnością, zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą na zwiększenie wiary w siebie pomimo istniejących wad i zaburzeń w rozwoju. Wykorzystując środowisko wodne i jego właściwości uczestnicy mogą w swobodny sposób wykonywać większość ćwiczeń dzięki pozornemu zmniejszeniu ciężaru ciała. Pozwala to na wykonywanie ruchów w zwiększonym zakresie, odpowiednia temperatura wody zapewnia dodatkowo rozluźnienie mięśni, co pozwala uczestnikom wykonać ruchy, których nie są wstanie wykonać na co dzień. 

Czytaj więcej
1 2 3 4 5

 


  


                                                                                                                     
.