Aktualności

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Gospodarstwa Agroturystycznego w Piastowie

 Elbląg, dnia. 26.02.2019 r.

W piątek 22 lutego wybraliśmy się na długo oczekiwaną wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Piastowie. W tej malowniczo położonej miejscowości można odpocząć od zgiełku miasta i znaleźć wytchnienie i ciszę.

Podczas wizyty przedstawiono nam rasy koni i ich sposób funkcjonowania, a w ramach rehabilitacji leczniczej odbyły się zajęcia z hipoterapii. Ogromną radość uczestnikom sprawił przejazd bryczką po okolicy.

Przebywanie na świeżym wpływa na dobry apetyt, więc gospodarze zadbali o nas, czętując przepysznym regionalnym jedzeniem. Nie zabrakło rozgrzewającej herbaty oraz kiełbasek z ogniska.

Serdecznie dziękujemy za miłą gościnną atmosferę.

  

 

 

Czytaj więcej

Muzyka relaksacyjna na żywo w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku.

 Elbląg, dn. 22.02.2019 r.

W dniu 20.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną uczestniczyli  w koncercie relaksacyjnym z wykorzystaniem mis i gongów tybetańskich.  Muzyka mis i gongów tybetańskich jest jedną z najstarszych metod terapii dźwiękiem. Od ponad 5 tys. lat stosowana w Nepalu, Indiach, Tybecie oraz innych krajach Wschodu. Obecnie z powodzeniem stosowana jest w krajach europejskich, jako element wspomagający proces relaksacji i zdrowienia.  Dźwięki płynące z mis i gongów to  rozchodzące się drgania,  dopasowane między innymi do naturalnych częstotliwości komórek naszego  organizmu. Drgania te docierając do wszystkich komórek naszego ciała pobudzają naturalne procesy relaksacyjne, co daje niezwykłe efekty i odczucia. Dźwięki mis i gongów pomagają zsynchronizować ze sobą obie półkule mózgowe, usunąć negatywne emocje, powodują wzrost kreatywności, pewności siebie i  poczucia własnej wartości, wpływają kojąco na układ nerwowy, podwyższają poziom energii życiowej i radości.

 Zajęcia przeprowadziła dla nas Pani Ewa Zielińska – pasjonatka dźwiękoterapii, posiadająca polsko-angielskie certyfikaty uprawniające do prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej w powyższym zakresie.  Uczestnicy z entuzjazmem i poruszeniem opowiadali o nowym doświadczeniu, jakiego doznali wyrażając jednocześnie  nadzieję na ponowne skorzystanie z treningu relaksacyjnego w niedługim czasie. 

 

Czytaj więcej

Zabawa Walentynkowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dn. 19.02.2019 r.

14 lutego w Środowiskowym  Domu Samopomocy w Kwietniewe odbyła się długo wyczekiwana zabawa z okazji Święta Zakochanych. Przygotowania do tego wydarzenia trwały w naszym Ośrodku już od kilku dni. Na tę okoliczność w pracowni plastycznej powstawały tematyczne dekoracje- Walentynkowe serca i kartki. O słodki poczęstunek postarali się uczestnicy, piekąc pyszne ciasta w ramach zajęć kulinarnych.

Podczas imprezy rozegrany został konkurs pt. "Jaka to melodia". Podzieleni na grupy uczestnicy wraz z kadrą mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie na podstawie usłyszanych dźwięków podać tytuły piosenek o miłości. Dodatkowy punkt zdobywała drużyna, która potrafiła zaśpiewać refren danej piosenki. Podsumowaniem zabawy było wręczenie zebranym Walentynkowych kartek  życzeniami i słodkiego upominku. Wszyscy bawili się doskonale.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Warsztaty garncarskie w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy

 Elbląg, dnia 12.02.2019 r.

W dniu 11.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną brali udział w warsztatach garncarskich organizowanych na terenie zagrody edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy.   Zajęcia związane z wyrabianiem gliny pełnią niezwykle istotną rolę w terapii osób niepełnosprawnych, a w szczególności z zaburzoną motoryką. Praca z gliną, ugniatanie jej, lepienie pobudzają aktywność, mobilizują do wysiłku nie tylko fizycznego, ale także umysłowego. Dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną bardzo ważna jest funkcja terapeutyczna zajęć. Wyrabianie gliny pobudza pracę mięśni, które nie są aktywne przy żadnym innym rodzaju ruchu. Ponadto wyrabianie gliny pobudza receptory nerwowe w skórze, ćwiczy słabą koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkową motywacją podejmowania działań przez uczestników jest efekt pracy w postaci gotowego wyrobu.  Podczas zajęć uczestnicy mieli szansę ulepić gliniany domek, który jednocześnie będzie mógł pełnić funkcję klimatycznego świecznika. Uczestnicy pełni zaangażowania i dbałości o detale pod okiem instruktora  wykonywali poszczególne etapy prac rękodzielniczych.

Na koniec zajęć na uczestników czekał słodki poczęstunek i wiejski kompot z suszonych owoców. 

 

  

 

 

 

 

Czytaj więcej

Kulig w gospodarstwie agroturystycznym „Vitalis” w miejscowości Zastawno.

 Elbląg, dnia 12.02.2019 r.

W dniu 31 stycznia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku  odwiedzili  gospodarstwo agroturystyczne „Vitalis” w miejscowości Zastawno, w gminie Młynary. Tego dnia zima i śnieg dopisały, atrakcje również. Na początek skorzystaliśmy z oferty organizacji kuligu. Oczywiście były tradycyjne sanki i sanie, ale chyba największą popularnością cieszył się traktor z doczepionymi poduchami, tzn. workami jutowymi wypchanymi sianem. Śmiechu było co nie miara, a spadanie z sanek… no cóż, trzeba było się dobrze trzymać. Po kuligu czekało na nas ognisko. To prawda, że jak się zgłodnieje, to lepiej smakuje;-)
Uczestnicy skorzystali również z uroków górki, z której ślizgali się z wykorzystaniem  sanek  i plastikowych jabłek.  Na koniec Gospodarze poczęstowali wszystkich ciepłą, domową drożdżówką!

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

              

 

Czytaj więcej

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika na seansie w kinie studyjnym "Światowid" w Elblągu

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.


    Dnia 21.01.2019 r w ramach zajęć z  rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, w tym uczestników z  niepełnosprawnością sprzężoną  odbyło się wyjście do kina na film pod tytułem pt: ,,Pech to nie grzech” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. Film utrzymany w konwencji komedii romantycznej wprowadził uczestników w pogodny nastrój, rozbudzając pozytywne emocje. Po seansie uczestnicy udali się na obiad. Jako kadra terapeutyczna z satysfakcją obserwujemy jak udział w życiu społecznym, wyjścia kulturalne wpływają na zwiększenie kompetencji społecznych i obywatelskich naszych uczestników, ich świadomość i ekspresję kulturalną. Kształtują nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach przestrzeni publicznej.

 

  

   

Czytaj więcej

Zajęcia dla uczestników z niepełnosprawnością sprzężoną w Centrum Rekreacji Wodnej

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.

 

  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wykazujący niepełnosprawność sprzężoną regularnie biorą udział w zajęciach rehabilitacyjno-rekreacyjnych w Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” w Elblągu.  Zajęcia te mają za zadanie zwiększyć sprawność fizyczną naszych uczestników, przełamać bariery związane z ich niepełnosprawnością, zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą na zwiększenie wiary w siebie pomimo istniejących wad i zaburzeń w rozwoju. Wykorzystując środowisko wodne i jego właściwości uczestnicy mogą w swobodny sposób wykonywać większość ćwiczeń dzięki pozornemu zmniejszeniu ciężaru ciała. Pozwala to na wykonywanie ruchów w zwiększonym zakresie, odpowiednia temperatura wody zapewnia dodatkowo rozluźnienie mięśni, co pozwala uczestnikom wykonać ruchy, których nie są wstanie wykonać na co dzień. 

Czytaj więcej

Warsztaty komputerowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.

  W dniach 15.01.2019 r oraz 17.01.2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się dwudniowe warsztaty komputerowe. Pierwsza część szkolenia dotyczyła korzyści płynących z korzystania z aplikacji E-PUAP/ elektronicznej skrzynki podawczej.  Uczestnicy poznali korzyści wynikające z wykorzystania bezpłatnej platformy do kontaktu z różnymi urzędami w sposób szybki i bez kolejek.  Dowiedzieli się, że dzięki platformie e -PUAP mogą wysłać pismo ogólne do podmiotu publicznego, mogą zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, złożyć wniosek wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, mają możliwość składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US, załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym itd. Zajęcia przebiegły w formie warsztatów i miały charakter interaktywny. Druga część szkolenia dotyczyła programu „Mentimeter” wykorzystywanego do przygotowania i rozwiązywania quizów, ankiet i testów – jest to ciekawa forma interakcji z uczestnikami różnego typu wydarzeń stacjonarnych i online. Prowadzący przedstawił typy ankiet i quizów w Mentimeter. 
W trakcie zajęć wykorzystano grywalizację – która dodatkowo zmobilizowała uczestników do czynnego udziału w szkoleniu. Wspólnie  z prowadzącym stworzyliśmy ankiety, rozwiązywaliśmy online quizy z wiedzy ogólnej, trenowaliśmy  tworzenie testów. 

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy z uwagą słuchali rad i wskazówek trenera. 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Konkurs na stanowisko Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dnia 21.01.2019 r.

 

 

Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej,

ogłasza konkurs

na stanowisko

Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie


Osoby przystępujące do konkursu powinny spełniać następujące kryteria:

1. Wykształcenie wyższe na kierunkach mających zastosowanie przy świadczeniu usług w
    Środowiskowym Domu Samopomocy, tj.: pedagogika, psychologia, ekonomia, zarządzanie,
    administracja.
2. Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej.
3. Co najmniej 5-letni staż pracy, w tym 3-letni w pomocy społecznej ( mile widziane doświadczenie
    na stanowisku kierownika)

4. Co najmniej półroczny staż pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi.5. Pełna zdolność do          czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych.
6. Niekaralność za umyślne przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa                    skarbowe.


Wymagania dodatkowe:

1. Bardzo dobra znajomość obowiązujących regulacji prawnych z zakresu pomocy społecznej,  
    w szczególności: ustawy o pomocy społecznej; ustawie o ochronie zdrowia psychicznego;
    rozporządzenia dotyczącego funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy.
2. Umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi; umiejętność nawiązywania kontaktów
    międzyludzkich i rozwiązywania konfliktów.
3. Umiejętności organizacyjne, odpowiedzialność, dyspozycyjność, zaangażowanie, kreatywność.
4. Znajomość zagadnień związanych z pozyskiwaniem środków z funduszy Unii Europejskiej oraz
    środków z programów krajowych.

Oferty kandydatów powinny zawierać:

1. List motywacyjny – własnoręcznie podpisany.
2. Życiorys z opisem pracy zawodowej.
3. Kserokopia dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie.
4. Kserokopia dokumentów potwierdzających staż pracy i doświadczenie zawodowe.
5. Oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za
    przestępstwa popełnione umyślnie i że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne.
6. Koncepcja funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie.
7. Mile widziane opinia lub referencje  z poprzednich miejsc pracy lub od aktualnego pracodawcy.

 

Dokumenty w zamkniętej kopercie z dopiskiem „ Konkurs na stanowisko Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie” należy składać do
28
stycznia 2019 r.                

na adres:

Elbląskie Stowarzyszenie
Organizatorów Pomocy Społecznej
ul. Czerwonego Krzyża 2
82-300 Elbląg

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej zastrzega sobie prawo do odrzucenia złożonych ofert bez podania przyczyn.

Czytaj więcej

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 14.01.2018 r.

 

    Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dzielenia się radością i wspólnego kolędowania. Kierując się tą myślą Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku w dniu 20 grudnia 2018 roku zorganizował uroczyste spotkanie wigilijne. Wszyscy wnieśli swój ogromny wkład w to, aby spotkanie opłatkowe było niezwykłe i uroczyste.

Przy wspólnym stole zasiedli zaproszeni goście, uczestnicy oraz pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wśród przybyłych gości byli:  Zastępca Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – pan Zbigniew Pawłowski, Wójt Gminy Gronowo Elbląskie – pan Marcin Ślęzak, Przewodniczący Rady Gminy Gronowo Elbląskie – pan Krzysztof Dorosz, Ks. Proboszcz z Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – dr Mariusz Ostaszewski, Kierownik  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim – pani Marzena Białogrzywa, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Markusach – pani Halina Chabowska-Pędrak, pełniąca obowiązki kierownika ŚDS w Kwietniewie – pani Jadwiga Kubacka, Pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim – panie Angelika Ślęzak, Marta Pluta oraz  Iwona Śliz.

Wszystkich zebranych gości w imieniu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, pracowników oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku powitała kierownik placówki – pani Marzena Janta-Lipińska,  składając jednocześnie uroczyste życzenia bożonarodzeniowe.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Na wstępie uczestnicy placówki przedstawili artystyczny program świąteczny, przygotowany pod okiem opiekuna - pani Agaty Wróblewskiej, który  wprowadził uczestników spotkania w uroczystą i podniosłą atmosferę świąteczną.

Następnie wszyscy przełamali się opłatkiem, wspólnie kolędując oraz kosztując  tradycyjnych, wigilijnych dań i potraw.

 

Szczególne podziękowania dla tych, którzy włączyli się w przygotowania, włożyli masę pracy i serca, aby to spotkanie było dla nas wszystkich niezapomnianą chwilą.

 

  

  

 

 
Czytaj więcej
<< ... 2 3 4 5 6

 


  


                                                                                                                     
.