Aktualności

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 21.12.2018 r.

         

         W dniu 19 grudnia 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyło się uroczyste Spotkanie Opłatkowe. Na tę okliczność do naszego Domu zawitali zacni goście – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Elblągu – pomysłodawczyni i założycielka Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie i Jegłowniku pani Anna Szyszka, Członek Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej pani Elżbieta Marszałkowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Olsztynie pani Joanna Jabłonka-Kastrau, Starosta Powiatu Elbląskiego pan Maciej Romanowski, Wójt Gminy Rychliki pan Zbigniew Lichuszewski, Przewodniczący Rady Gminy Rychliki pan Tadeusz Kruk, Skarbnik Urzędu Gminy w Rychlikach pani Małgorzata Klepacz- Ciąćka, Specjalita d.s Rozwoju Obszarów Wiejskich pani Agnieszka Jundziłł,  Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rychlikach pani Bożena Helwak, Proboszcz Parafii w Kwietniewie ks. Piotr Łatacz, Proboszcz Parafii w Rychlikach ks. Lech Wasilewski oraz była Kierownik Środowiskowego Domu w Kwietniewie pani Katarzyna Pawlak.

Wszystkich zebranych przywitała pełniąca obowiązki Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie pani Jadwiga Kubacka, składając serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2019. Następnie głos zabrali goście, składając wszystkim zebranym życzenia. Nie mogło zabraknąć również wspólnego kolędowania przy akompaniamencie.Kolejnym punktem uroczystości było wspólne spożycie przygotowanych na tę okoliczność potraw. Każdy z gości otrzymał bożonarodzeniowy stroik na pamiątkę wizyty w naszym Domu, zaś uczestnicy tradycyjnie zostali obdarowani Świątecznymi paczkami.

Z całego serca dziękujemy za pamięć o naszym Domu oraz obecność podczas Wigilijnej Uroczystości, raz jeszcze składając najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2019.

 

  

  

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 Elbląg, dnia 21.12.2018 r. 

          13 grudnia 2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się wraz z kadrą do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na "Opowieść Wigilijną", której autorem jest Charles Dickens. Spektakl w reżyserii Czesława Sieńko, tradycyjnie wystawiany jest w okresie przedbożonarodzeniowym. Jest to historia  skąpca, Ebenezera Scrooge’a, który zainteresowany powiększaniem majątku zapomina o tym, co w życiu jest najważniejsze- drugim człowieku. W noc Wigilijną Scrooge staje przed najtrudniejszymi sytuacjami w całym jego życiu, co sprawia, że zaczyna dostrzegać potrzebę zmiany swojego dotychczasowego postępowania. Oglądaniu tej historii towarzyszyło duże wzruszenie. Było to duże przeżycie duchowe, a także okazja do opcoewania
z prawdziwą sztuką.

Po spektaklu wszyscy wspólnie udali się na obiad. 

 

 

 

Czytaj więcej

Wizyta dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rychlikach w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 20.12.2018 r.

          W dniu 17 grudnia 2018 roku do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie przyjechały dzieci ze Szkoły Podstawowej
w Rychlikach z klasy drugiej, trzeciej oraz czwartej. Celem tej długo oczekiwanej wizyty było wspólne kolędowanie. Dzieci przedstawiły również występ artystyczny o tematyce Bożego Narodzenia. Podczas Jasełek nie zabrakło wzruszeń, a dzieci były nagradzane gromkimi brawami. 
Kolejnym punktem występu artystycznego był występ muzyczny- dzieci zagrały kolędy na bum bum rurkach. 
Po występie nadszedł czas na wspólne kolędownie. Na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek.

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom oraz paniom, które podjęły się przygotowania występu za wspaniałe duchowe doznania oraz piękne wprowadzenie nas w przedświąteczny nastrój.
 
 
 
 
Czytaj więcej

Spotkanie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 14.12.2018 r.

        W dniu 6 grudnia 2018 roku wizytę w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie złożyli Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Elblągu pani Anna Szyszka, Starosta Powiatu Elbląskiego pan Maciej Romanowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu pan Tomasz Domżalski oraz reprezentująca Wójta Gminy Rychliki pana Zbigniewa Lichuszewskiego pani Agnieszka Jundziłł. Gości przywitali przedstawiciele kadry wraz
z uczestnikami, którzy wręczli kwiaty, składając gratulacje w związku z objętymi stanowiskami wraz z najlepszymi życzeniami dalszych sukcesów w życiu zawodowym. 
Znaczną część wizyty poświęcono na oglądanie Ośrodka, podczas którego Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Elblągu pani Anna Szyszka wraz z p.o Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie panią Jadwigą Kubacką przedstawiły kwestie funkcjonowania Ośrodka oraz przeznaczenie poszczególnych sal wspierająco- aktywizujących.
Spotkanie uwieńczyło wspólne skosztowanie obiadu. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego na tak ważną okoliczność wpisu do pamiątkowej kroniki ŚDS. Dziękujemy za pamięć o naszym Ośrodku, odwiedziny i miła atmosferę. 

 

 
Czytaj więcej

Zabawa Andrzejkowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 04.12.2018 r.

30 listopada 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się zabawa Andrzejkowa. Z tej okazji do wspólnej zabawy zaprosiliśmy znajomych ze Środowiskowych Domów Samopomocy z Przezmarka, Rzecznej oraz Malborka. Po przywitaniu gości rozpoczęliśmy wspólną zabawę przy skocznej muzyce. Nie mogło również zabraknąć Andrzejkowych wróżb- ruletka szczęścia, wróżby pod kubeczkiem oraz serca wskazujące imię przyszłego wybranka bądź wybranki. Po wróżbach rozpoczęliśmy II edycję Konkursu Sobowtórów. W tym roku I miejsce przyznano pani Krystynie Jankowskiej, która wystąpiła w roli Clowna, II miejsce otrzymała pani Alfreda Radziszewska przebrana za Cruellę DeMon, zaś III miejsce otrzymała pani Wioletta Cybul w roli Ani z Zielonego Wzgórza. Wyróżnienia powędrowały do pani Jolanty Łukaszonek w roli Freddiego Marcury oraz pani Adrianny Prosowskiej przebranej za Córkę z Rodziny Adamsów. Zwycięzcy otrzymali nagrody, zaś wszyscy pozostali, biorący udział w konkursie, słodki upominek. Spotkanie uwieńczył wspólny obiad. Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za wspólną zabawę. 

  

  

 

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni

 Elbląg, dnia 30.11.2018 r.

27 listopada 2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Jest instytucja popularyzująca naukę poprzez zabawę i doświadczenie, a dostępne tam stoiska m.in. hydroświat, niewidoczne siły czy maszyna Goldberga, stanowią wielką atrakcję zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Uczestnicy mieli możliwość na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska dotyczące funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wszyscy, którzy brali udział w wycieczce, wrócili pełni wrażeń. 

 

 
 
 
Czytaj więcej

Święto Pracownika Socjalnego w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 26.11.2018 r.

W dniu 21 listopada 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się uroczystość ku uczczeniu Dnia Pracownika Socjalnego. Jest to Święto wszystkich pracowników służb społecznych.
Życzenia z wyrazami uznania za wysiłek i zaangażowanie w pełnieniu ważnej roli społecznej, jaką jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi oraz owocną współpracę w imieniu Prezes Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej Pani Anny Szyszki przekazała pełniąca obowiązki Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie, Pani Jadwiga Kubacka. 
Podczas uroczystości Uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie przypomniano historię Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej wraz
z projekcją zdjęć, która była doskonałą okazją do wspomnień. 
Po części oficjalnej nadszedł czas na część rozrywkową- konkurs karaokre dla kadry ŚDS. Zwycięzców wyłonili uczestnicy. Po konkursie dla kadry, nadszedł czas na ducha rywalizacji wśród podopiecznych, dlatego przeszliśmy wspólnie do konkursów zorganizowanych specjalnie dla nich. Wszyscy bawili się doskonale, a Dzień Pracownika Socjalnego zostanie na stałe wpisany
do kalendarza ważnych wydarzeń naszego Domu.

 

 
 
Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Papugarni w Olsztynie

 Elbląg, dnia 26.11.2018 r. 

 

20 listopada 2018 roku wybraliśmy się do papugarni.

 Jest to miejsce, gdzie odwiedzający mogą podziwiać, pogłaskać i nakarmić egzotyczne ptaki oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie.  Podczas naszej wizyty, mogliśmy podziwiać 50 papug reprezentujących aż 10 różnych gatunków, w tym między innymi rudosterki oraz kakadu. Dla większości z nas był to pierwszy kontakt z tymi zwierzętami. Wszyscy bawili się doskonale.

 

    

 
Czytaj więcej

Dzień Pracownika Socjalnego w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 23.11.2018 r. 

           Dzień Pracownika Socjalnego to święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy
o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 (Art. 51.4.).

Nowa ustawa z 2004 roku (z późn. zm.) podtrzymała zapis o święcie (Art. 121.4.).

Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych,
w szczególności pracowników socjalnych, a sposób świętowania  tegoż dnia ma w Polsce wieloletnią tradycję. Składają się na nią spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, w trakcie których pracownicy socjalni oraz inni pracownicy pomocy społecznej otrzymują życzenia i słowa uznania
za swoją pracę.


Święto Dnia Pracownika Socjalnego uroczyście obchodzono dnia 21 listopada b.r. w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku.  Pracownicy otrzymali od Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej gorące życzenia i podziękowania za całoroczną pracę na rzecz osób potrzebujących, niepełnosprawnych i pełne zaangażowanie w realizację wielu zadań.

Uczestnicy i pracownicy ŚDS w Jegłowniku spędzili ten dzień wspólnie, oglądając krótki film wprowadzający w istotę pracy socjalnej i prezentując  program artystyczny przygotowany w ramach zajęć terapeutycznych.

Serdecznie dziękujemy za pamięć i życzenia 

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Jegłowniku w zajęciach z hipoterapii

 Elbląg, dnia 23.11.2018 r.

        W dniu 20.11 2018 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku w ramach

 

cyklu zajęć z hipoterapii udali się do gospodarstwa agroturystycznego „Vitalis” w Zastawnie.  Zajęcia

 

z  hipoterapii stanowią niezwykle ważną formę aktywizacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza

 

z niepełnosprawnością sprzężoną.  Kontakt z żywym zwierzęciem stymuluje i normalizuje czucie


powierzchniowe, poprawia stan psychiczny uczestników, normalizuje napięcie mięśniowe niezbędne

 

do prawidłowego i czynnego ruchu.

Ponadto dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne

parskanie i mile kojarzony zapach stymulują wszystkie zmysły: dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Koń

wyzwala emocje, uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności

podejmowania szybkich decyzji. Ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Motywuje do działania,

uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu. Zwieńczeniem zajęć było wspólne

biesiadowanie przy ognisku, pieczenie kiełbas i poczęstunek świeżo upieczoną drożdżówką.  

 

 

 

Czytaj więcej
<< ... 3 4 5 6 7

 


  


                                                                                                                     
.