Aktualności

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Zastawna

 Elbląg, dnia 15.11.2018 r.

            W dniu 30 października 2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy
w Kwietniewie
wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego Vitalis w Zastawnie. W pięknej jesiennej scenerii mieliśmy możliwość zapoznania się z atrakcjami tego miejsca. Gospodarstwo posiada mini ZOO, w którym można zobaczyć zwierzęta z różnych stron świata. Ciekawą atrakcją dla wszystkich był przejazd bryczką. Największym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się konie huculskie, wykorzystywane do zajęć z hipoterapii. Kontakt z tymi zwierzętami ma działanie terapeutyczne- doskonale oddziaływuje na sferę fizyczną, emocjonalną, poznawczą oraz społeczną osób niepełnosprawnych. Uwieńczeniem było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Był to bardzo dobrze spędzony czas.

 

 

 

Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w turnieju gry w kręgle

 Elbląg, dnia 30.10.2018 r.

Turniej gry w kręgle Elbląskie Kręgle 2018 odbył się 23 października b.r. w Alfa Club  w Malborku. Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Sprawniejsi” z Elbląga. Nasz Ośrodek reprezentowała pięcioosobowa grupa uczestników. Pchanie kuli i strącenie kręgli po raz kolejny okazało się doskonałą rozrywką dla wszystkich biorących udział w turnieju. Po rozgrywce wszyscy przystąpili do wspólnego posiłku.

Impreza miała na celu integrację uczestników okolicznych Środowiskowych Domów Samopomocy oraz rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.

 

  
 
Czytaj więcej

Szkolenie dla kadr Środowiskowych Domów Samopomocy

 Elbląg, dnia 24.10.2018 r.

W dniu 23.10.2018 roku w siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy

Społecznej
odbyło  się  szkolenie pt:

,,Metody i techniki wsparcia w oddziaływaniach dydaktycznych, terapeutyczno-wychowawczych wobec podopiecznych z niepełnosprawnościami sprzężonymi w Ośrodkach Pomocy Społecznej”.

Szkolenie przeznaczone było dla kadry merytorycznej środowiskowych domów samopomocy.

Ramowy program szkolenia obejmował:

1. Istotę  niepełnosprawności sprzężonej – koncepcje, definicje, etiologia.

2. Analizę zachowań funkcjonalnych osób z niepełnosprawnością sprzężoną.

3. Psychopedagogiczne uwarunkowania oddziaływań terapeutycznych osób z niepełnosprawnościami

sprzężonymi.

5. Omówienie wybranych czynników różnicujących rehabilitację, edukację i opiekę w zależności od

specyfiki niepełnosprawności.

6. Analizę materiału diagnostycznego – wybór treści pod kątem pracy z osobami z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

 

Czytaj więcej

Szkolenie z resuscytacji dla pracowników ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 19.10.2018 r.

W dniu 18.10.2018 roku pracownicy Środowiskowego Domu samopomocy w Jegłowniku odbyli kurs pierwszej pomocy.  Zajęcia prowadzone przez dyplomowanego ratownika medycznego miały charakter teoretyczny jak i warsztatowy, a przekazywane treści były zgodne z European Resuscitation Council (ERC 2015).

Program kursu obejmował:
- aspekty prawne omawianych zagadnień,
- organizację postępowania na miejscu zdarzenia,
- ocenę zagrożenia na miejscu wypadku przez osoby udzielające pomocy przedmedycznej,
- ocenę obrażeń u poszkodowanych,
- zabezpieczenie czynności życiowych u poszkodowanych przy stanach zagrożenia życia wg.
  standardu BLS, BLS AED,
- przygotowanie manualne do postępowania w najczęstszych zdarzeniach wypadkowych,
- przygotowanie osób poszkodowanych do transportu,
- wyposażenie i praktyczne wykorzystanie apteczki,
- naukę resuscytacji dorosłych i dzieci z wykorzystaniem fantomów .

Kurs zakończył się egzaminem i wręczeniem certyfikatów.

 

   

 

Czytaj więcej

Udział ŚDS w Jegłowniku w zajęciach z hipoterapii w Zastawnie

 Elbląg, 19.10.2018 r.

W dniu 17.10.2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku w ramach cyklu zajęć z hipoterapii wyjechali do  Gospodarstwa Agroturystycznego i Ekofarmy „Vitalis” w miejscowości Zastawno. Hipoterapia stanowi doskonałą alternatywę dla rehabilitacji osób niepełnosprawnych,  jest jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, obejmuje ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Unikalność i uniwersalność tej metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Uczestnicy w ramach zajęć odwiedzili stajnię, gdzie poznali warunki, w jakich przetrzymywane są konie huculskie, wykorzystywane  ze względu na swą łagodność i inteligencję w terapii osób niepełnosprawnych.  Ponadto posłuchaliśmy historii o pochodzeniu rasy, budowie tych pięknych zwierząt, typowych zabiegach pielęgnacyjnych stosowanych w  celu utrzymania ich w dobrej kondycji.   Zostaliśmy zaangażowani w czynność karmienia stada hucułów, co było źródłem wielu  pozytywnych wrażeń i doznań. Dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne parskanie niezaprzeczalnie stymulują wszystkie zmysły: dotyku, słuchu, wzroku i węchu.

Koń wyzwala emocje, uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale także stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji.


Na  koniec gospodarz zaprosił nas na ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz słodki poczęstunek.

 
 
 
 

 

Czytaj więcej

ŚDS w Jegłowniku w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy dzbanek”

 Elbląg, dnia 16.10.2018 r.

 

W dniu 12.10.2018 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku odwiedzili zagrodę edukacyjną „Ziołowy dzbanek” położoną w wiosce tematycznej Sąpy „Babia Dolina” w gminie Młynary. Agroturystyka umiejscowiona na obrzeżach wsi zaprasza swym urokiem do obcowania z naturą. Nad ziołowym ogródkiem, który umiejscowiony jest na wzgórzu znajduje się około 30 gatunków różnych ziół. Uczestnicy mieli okazję poznać i spróbować ziół przyprawowych takich jak cząber, majeranek, czarnuszka, ale też pozyskać surowiec zielarski do wyrobu papieru czerpanego. W okresie jesiennym ogród żyje swoim naturalnym rytmem, ekspansją kolorów i zapachów, którym trudno się oprzeć. Uczestnicy w ramach warsztatów przystąpili do wyrobu ziołowego papieru czerpanego. Z przygotowanej papierowej pulpy, ziół i aromatów wyczarowali kolorowe pachnące papiery, które zostaną wykorzystane do kartek okolicznościowych. Dodatkowo w ramach warsztatów uczestnicy zwiedzili wiatę garncarską oraz mini zoo. Na koniec gospodarze poczęstowali uczestników czekoladowymi wypiekami i sokiem owocowym.  

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej

Jubileusz 25 Lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Tacy Sami"

 Elbląg, dnia 16.10.2018 r.

 

W dniu 11 października swój uroczysty jubileusz obchodził Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tacy Sami” w Elblągu. Placówka od 25 lat działa w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami, pomagając w zdobywaniu niezależności. Warsztat powstał na bazie pierwszego w kraju Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla Młodzieży ze Schorzeniami Neuropsychiatrycznymi, który zaczął swą działalność 18 listopada 1983 roku z inicjatywy prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – Pani Anny Szyszki. Pani Prezes w swojej wypowiedzi poruszyła niezwykle ważny aspekt zmian jakie dokonały się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w postrzeganiu osób niepełnosprawnych, wskazała jak wiele zmieniło się dzięki zaangażowaniu osób gotowych do działania. Zmiana postrzegania niepełnosprawności była konieczna – dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami mogły zaistnieć w przestrzeni publicznej, a także zacząć spełniać się zawodowo i społecznie. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych zostały docenione słowem i drobnymi gestami. Za wieloletnie zaangażowanie i  pracę społeczną na ręce Pani Anny Szyszki wręczono w imieniu prezydenta  miasta Witolda Wróblewskiego list gratulacyjny oraz  kwiaty.  Uroczystość jubileuszową uświetnił występ Tomasza Steńczyka i Bartosza Krzywdy oraz zespołu „Szwagry”.                                                   
W uroczystości uczestniczyła również kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku Pani Marzena Janta-Lipińska wraz z uczestnikami. 

 

 

 

Czytaj więcej

Udział ŚDS w Kwietniewie na obchodach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

 Elbląg, dnia 16.10.2018

 

3 października nasza placówka Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie została zaproszona na "Dzień Otwarty" Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej we Władysławowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor DPS "Krokus" Bożena Ryc, która serdecznie przywitała przybyłych gości oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek wraz z uczestnikami.
Spotkanie miało na celu zaakcentowanie problemów, z jakimi borykają się ludzie chorzy psychicznie.
Podczas części oficjalnej można było zapoznać się z charakterystyką placówek, jak również obejrzeć występy wokalne podopiecznych. Nasi uczestnicy  świetnie bawili się podczas zabawy tanecznej do której przygrywał  DJ „Duduś”.
W trakcie całej imprezy można było skosztować potraw przygotowanych samodzielnie przez uczestników.
Z zainteresowaniem oglądaliśmy placówkę oraz wyposażenie pracowni, w których odbywają 
się codzienne zajęcia. 
Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

 

 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie

 

 

Czytaj więcej

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

 Elbląg, dnia 08.10.2018 r.

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego  w dniu 3 października  
w Środowiskowym Domu Samopomocy w Przezmarku odbyło się spotkanie osób zmagających się z chorobami psychicznymi, kadrą  środowiskowych domów oraz przedstawicielami władz samorządowych i lokalnych przedstawicieli jednostek pomocy społecznej.

Ponad 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu poważnych chorób psychicznych. Dolegliwości emocjonalne nie wybierają swoich ofiar, zdarzają się we wszystkich kulturach
na wszystkich kontynentach. Ludzie objęci chorobami spotykają się ze społeczną izolacją, obniżoną jakością życia, większą śmiertelnością.

Działanie pracowników środowiskowych domów powinno skupić się na podnoszeniu efektywności leczenia, poprawie dostępu do opieki zdrowotnej i redukowaniu piętna wokół dolegliwości psychicznych. Niezbędne jest też budowanie odpowiedniej świadomości
na temat chorób psychicznych i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.  

 

Czytaj więcej

Wycieczka do Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni

 Elbląg, dnia 08.10.2018 r.

 

W dniu 27.09.2018 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku udali się do Centrum Nauki Eksperyment” w Gdyni. Celem wycieczki było kształcenie umiejętności samodzielnego wykonywania eksperymentów oraz doświadczeń naukowych, a przez to myślenia przyczynowo – skutkowego oraz uatrakcyjnienie i wzbogacenie procesu poznawczego uczestników.

Po kilkugodzinnym  eksperymentowaniu wszyscy udali się na posiłek do restauracji McDonald’s.

 

 


Uczestnicy  wrócili pełni wrażeń obserwując w czasie podróży i postojów krajobraz miasta Gdyni jak i również po spotkaniu ze światem nauki.

 

 

 

 

  

Czytaj więcej
<< ... 3 4 5 6 7

 


  


                                                                                                                     
.