Aktualności

Muzyka relaksacyjna na żywo w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku.

 Elbląg, dn. 22.02.2019 r.

W dniu 20.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną uczestniczyli  w koncercie relaksacyjnym z wykorzystaniem mis i gongów tybetańskich.  Muzyka mis i gongów tybetańskich jest jedną z najstarszych metod terapii dźwiękiem. Od ponad 5 tys. lat stosowana w Nepalu, Indiach, Tybecie oraz innych krajach Wschodu. Obecnie z powodzeniem stosowana jest w krajach europejskich, jako element wspomagający proces relaksacji i zdrowienia.  Dźwięki płynące z mis i gongów to  rozchodzące się drgania,  dopasowane między innymi do naturalnych częstotliwości komórek naszego  organizmu. Drgania te docierając do wszystkich komórek naszego ciała pobudzają naturalne procesy relaksacyjne, co daje niezwykłe efekty i odczucia. Dźwięki mis i gongów pomagają zsynchronizować ze sobą obie półkule mózgowe, usunąć negatywne emocje, powodują wzrost kreatywności, pewności siebie i  poczucia własnej wartości, wpływają kojąco na układ nerwowy, podwyższają poziom energii życiowej i radości.

 Zajęcia przeprowadziła dla nas Pani Ewa Zielińska – pasjonatka dźwiękoterapii, posiadająca polsko-angielskie certyfikaty uprawniające do prowadzenia terapii indywidualnej i grupowej w powyższym zakresie.  Uczestnicy z entuzjazmem i poruszeniem opowiadali o nowym doświadczeniu, jakiego doznali wyrażając jednocześnie  nadzieję na ponowne skorzystanie z treningu relaksacyjnego w niedługim czasie. 

 

Czytaj więcej

Zabawa Walentynkowa w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dn. 19.02.2019 r.

14 lutego w Środowiskowym  Domu Samopomocy w Kwietniewe odbyła się długo wyczekiwana zabawa z okazji Święta Zakochanych. Przygotowania do tego wydarzenia trwały w naszym Ośrodku już od kilku dni. Na tę okoliczność w pracowni plastycznej powstawały tematyczne dekoracje- Walentynkowe serca i kartki. O słodki poczęstunek postarali się uczestnicy, piekąc pyszne ciasta w ramach zajęć kulinarnych.

Podczas imprezy rozegrany został konkurs pt. "Jaka to melodia". Podzieleni na grupy uczestnicy wraz z kadrą mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie na podstawie usłyszanych dźwięków podać tytuły piosenek o miłości. Dodatkowy punkt zdobywała drużyna, która potrafiła zaśpiewać refren danej piosenki. Podsumowaniem zabawy było wręczenie zebranym Walentynkowych kartek  życzeniami i słodkiego upominku. Wszyscy bawili się doskonale.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Warsztaty garncarskie w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy

 Elbląg, dnia 12.02.2019 r.

W dniu 11.02.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, w tym podopieczni z niepełnosprawnością sprzężoną brali udział w warsztatach garncarskich organizowanych na terenie zagrody edukacyjnej „Ziołowy dzbanek” w miejscowości Sąpy.   Zajęcia związane z wyrabianiem gliny pełnią niezwykle istotną rolę w terapii osób niepełnosprawnych, a w szczególności z zaburzoną motoryką. Praca z gliną, ugniatanie jej, lepienie pobudzają aktywność, mobilizują do wysiłku nie tylko fizycznego, ale także umysłowego. Dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną bardzo ważna jest funkcja terapeutyczna zajęć. Wyrabianie gliny pobudza pracę mięśni, które nie są aktywne przy żadnym innym rodzaju ruchu. Ponadto wyrabianie gliny pobudza receptory nerwowe w skórze, ćwiczy słabą koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkową motywacją podejmowania działań przez uczestników jest efekt pracy w postaci gotowego wyrobu.  Podczas zajęć uczestnicy mieli szansę ulepić gliniany domek, który jednocześnie będzie mógł pełnić funkcję klimatycznego świecznika. Uczestnicy pełni zaangażowania i dbałości o detale pod okiem instruktora  wykonywali poszczególne etapy prac rękodzielniczych.

Na koniec zajęć na uczestników czekał słodki poczęstunek i wiejski kompot z suszonych owoców. 

 

  

 

 

 

 

Czytaj więcej

Kulig w gospodarstwie agroturystycznym „Vitalis” w miejscowości Zastawno.

 Elbląg, dnia 12.02.2019 r.

W dniu 31 stycznia uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku  odwiedzili  gospodarstwo agroturystyczne „Vitalis” w miejscowości Zastawno, w gminie Młynary. Tego dnia zima i śnieg dopisały, atrakcje również. Na początek skorzystaliśmy z oferty organizacji kuligu. Oczywiście były tradycyjne sanki i sanie, ale chyba największą popularnością cieszył się traktor z doczepionymi poduchami, tzn. workami jutowymi wypchanymi sianem. Śmiechu było co nie miara, a spadanie z sanek… no cóż, trzeba było się dobrze trzymać. Po kuligu czekało na nas ognisko. To prawda, że jak się zgłodnieje, to lepiej smakuje;-)
Uczestnicy skorzystali również z uroków górki, z której ślizgali się z wykorzystaniem  sanek  i plastikowych jabłek.  Na koniec Gospodarze poczęstowali wszystkich ciepłą, domową drożdżówką!

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

              

 

Czytaj więcej

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika na seansie w kinie studyjnym "Światowid" w Elblągu

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.


    Dnia 21.01.2019 r w ramach zajęć z  rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, w tym uczestników z  niepełnosprawnością sprzężoną  odbyło się wyjście do kina na film pod tytułem pt: ,,Pech to nie grzech” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego. Film utrzymany w konwencji komedii romantycznej wprowadził uczestników w pogodny nastrój, rozbudzając pozytywne emocje. Po seansie uczestnicy udali się na obiad. Jako kadra terapeutyczna z satysfakcją obserwujemy jak udział w życiu społecznym, wyjścia kulturalne wpływają na zwiększenie kompetencji społecznych i obywatelskich naszych uczestników, ich świadomość i ekspresję kulturalną. Kształtują nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach przestrzeni publicznej.

 

  

   

Czytaj więcej

Zajęcia dla uczestników z niepełnosprawnością sprzężoną w Centrum Rekreacji Wodnej

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.

 

  Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku wykazujący niepełnosprawność sprzężoną regularnie biorą udział w zajęciach rehabilitacyjno-rekreacyjnych w Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” w Elblągu.  Zajęcia te mają za zadanie zwiększyć sprawność fizyczną naszych uczestników, przełamać bariery związane z ich niepełnosprawnością, zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą na zwiększenie wiary w siebie pomimo istniejących wad i zaburzeń w rozwoju. Wykorzystując środowisko wodne i jego właściwości uczestnicy mogą w swobodny sposób wykonywać większość ćwiczeń dzięki pozornemu zmniejszeniu ciężaru ciała. Pozwala to na wykonywanie ruchów w zwiększonym zakresie, odpowiednia temperatura wody zapewnia dodatkowo rozluźnienie mięśni, co pozwala uczestnikom wykonać ruchy, których nie są wstanie wykonać na co dzień. 

Czytaj więcej

Warsztaty komputerowe w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 01.02.2019 r.

  W dniach 15.01.2019 r oraz 17.01.2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się dwudniowe warsztaty komputerowe. Pierwsza część szkolenia dotyczyła korzyści płynących z korzystania z aplikacji E-PUAP/ elektronicznej skrzynki podawczej.  Uczestnicy poznali korzyści wynikające z wykorzystania bezpłatnej platformy do kontaktu z różnymi urzędami w sposób szybki i bez kolejek.  Dowiedzieli się, że dzięki platformie e -PUAP mogą wysłać pismo ogólne do podmiotu publicznego, mogą zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, złożyć wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, złożyć wniosek wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, mają możliwość składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US, załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym itd. Zajęcia przebiegły w formie warsztatów i miały charakter interaktywny. Druga część szkolenia dotyczyła programu „Mentimeter” wykorzystywanego do przygotowania i rozwiązywania quizów, ankiet i testów – jest to ciekawa forma interakcji z uczestnikami różnego typu wydarzeń stacjonarnych i online. Prowadzący przedstawił typy ankiet i quizów w Mentimeter. 
W trakcie zajęć wykorzystano grywalizację – która dodatkowo zmobilizowała uczestników do czynnego udziału w szkoleniu. Wspólnie  z prowadzącym stworzyliśmy ankiety, rozwiązywaliśmy online quizy z wiedzy ogólnej, trenowaliśmy  tworzenie testów. 

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy z uwagą słuchali rad i wskazówek trenera. 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Konkurs na stanowisko Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dnia 21.01.2019 r.

 

 

Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej,

ogłasza konkurs

na stanowisko

Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie


Osoby przystępujące do konkursu powinny spełniać następujące kryteria:

1. Wykształcenie wyższe na kierunkach mających zastosowanie przy świadczeniu usług w
    Środowiskowym Domu Samopomocy, tj.: pedagogika, psychologia, ekonomia, zarządzanie,
    administracja.
2. Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej.
3. Co najmniej 5-letni staż pracy, w tym 3-letni w pomocy społecznej ( mile widziane doświadczenie
    na stanowisku kierownika)

4. Co najmniej półroczny staż pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi.5. Pełna zdolność do          czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych.
6. Niekaralność za umyślne przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa                    skarbowe.


Wymagania dodatkowe:

1. Bardzo dobra znajomość obowiązujących regulacji prawnych z zakresu pomocy społecznej,  
    w szczególności: ustawy o pomocy społecznej; ustawie o ochronie zdrowia psychicznego;
    rozporządzenia dotyczącego funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy.
2. Umiejętności zarządzania zasobami ludzkimi; umiejętność nawiązywania kontaktów
    międzyludzkich i rozwiązywania konfliktów.
3. Umiejętności organizacyjne, odpowiedzialność, dyspozycyjność, zaangażowanie, kreatywność.
4. Znajomość zagadnień związanych z pozyskiwaniem środków z funduszy Unii Europejskiej oraz
    środków z programów krajowych.

Oferty kandydatów powinny zawierać:

1. List motywacyjny – własnoręcznie podpisany.
2. Życiorys z opisem pracy zawodowej.
3. Kserokopia dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie.
4. Kserokopia dokumentów potwierdzających staż pracy i doświadczenie zawodowe.
5. Oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za
    przestępstwa popełnione umyślnie i że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne.
6. Koncepcja funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie.
7. Mile widziane opinia lub referencje  z poprzednich miejsc pracy lub od aktualnego pracodawcy.

 

Dokumenty w zamkniętej kopercie z dopiskiem „ Konkurs na stanowisko Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie” należy składać do
28
stycznia 2019 r.                

na adres:

Elbląskie Stowarzyszenie
Organizatorów Pomocy Społecznej
ul. Czerwonego Krzyża 2
82-300 Elbląg

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej zastrzega sobie prawo do odrzucenia złożonych ofert bez podania przyczyn.

Czytaj więcej

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 14.01.2018 r.

 

    Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dzielenia się radością i wspólnego kolędowania. Kierując się tą myślą Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku w dniu 20 grudnia 2018 roku zorganizował uroczyste spotkanie wigilijne. Wszyscy wnieśli swój ogromny wkład w to, aby spotkanie opłatkowe było niezwykłe i uroczyste.

Przy wspólnym stole zasiedli zaproszeni goście, uczestnicy oraz pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wśród przybyłych gości byli:  Zastępca Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej – pan Zbigniew Pawłowski, Wójt Gminy Gronowo Elbląskie – pan Marcin Ślęzak, Przewodniczący Rady Gminy Gronowo Elbląskie – pan Krzysztof Dorosz, Ks. Proboszcz z Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – dr Mariusz Ostaszewski, Kierownik  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim – pani Marzena Białogrzywa, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Markusach – pani Halina Chabowska-Pędrak, pełniąca obowiązki kierownika ŚDS w Kwietniewie – pani Jadwiga Kubacka, Pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim – panie Angelika Ślęzak, Marta Pluta oraz  Iwona Śliz.

Wszystkich zebranych gości w imieniu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej, pracowników oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku powitała kierownik placówki – pani Marzena Janta-Lipińska,  składając jednocześnie uroczyste życzenia bożonarodzeniowe.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Na wstępie uczestnicy placówki przedstawili artystyczny program świąteczny, przygotowany pod okiem opiekuna - pani Agaty Wróblewskiej, który  wprowadził uczestników spotkania w uroczystą i podniosłą atmosferę świąteczną.

Następnie wszyscy przełamali się opłatkiem, wspólnie kolędując oraz kosztując  tradycyjnych, wigilijnych dań i potraw.

 

Szczególne podziękowania dla tych, którzy włączyli się w przygotowania, włożyli masę pracy i serca, aby to spotkanie było dla nas wszystkich niezapomnianą chwilą.

 

  

  

 

 
Czytaj więcej

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 21.12.2018 r.

         

         W dniu 19 grudnia 2018 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyło się uroczyste Spotkanie Opłatkowe. Na tę okliczność do naszego Domu zawitali zacni goście – Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Elblągu – pomysłodawczyni i założycielka Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie i Jegłowniku pani Anna Szyszka, Członek Zarządu Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej pani Elżbieta Marszałkowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Olsztynie pani Joanna Jabłonka-Kastrau, Starosta Powiatu Elbląskiego pan Maciej Romanowski, Wójt Gminy Rychliki pan Zbigniew Lichuszewski, Przewodniczący Rady Gminy Rychliki pan Tadeusz Kruk, Skarbnik Urzędu Gminy w Rychlikach pani Małgorzata Klepacz- Ciąćka, Specjalita d.s Rozwoju Obszarów Wiejskich pani Agnieszka Jundziłł,  Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rychlikach pani Bożena Helwak, Proboszcz Parafii w Kwietniewie ks. Piotr Łatacz, Proboszcz Parafii w Rychlikach ks. Lech Wasilewski oraz była Kierownik Środowiskowego Domu w Kwietniewie pani Katarzyna Pawlak.

Wszystkich zebranych przywitała pełniąca obowiązki Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie pani Jadwiga Kubacka, składając serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2019. Następnie głos zabrali goście, składając wszystkim zebranym życzenia. Nie mogło zabraknąć również wspólnego kolędowania przy akompaniamencie.Kolejnym punktem uroczystości było wspólne spożycie przygotowanych na tę okoliczność potraw. Każdy z gości otrzymał bożonarodzeniowy stroik na pamiątkę wizyty w naszym Domu, zaś uczestnicy tradycyjnie zostali obdarowani Świątecznymi paczkami.

Z całego serca dziękujemy za pamięć o naszym Domu oraz obecność podczas Wigilijnej Uroczystości, raz jeszcze składając najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2019.

 

  

  

 

Czytaj więcej
1 2 3 4

 


  


                                                                                                                     
.