Aktualności

Turniej warcabowy w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 04.03.2020 r.

W dniu 3 marca 2020 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbył się turniej warcabowy z udziałem zaroszonych gości. Warcaby to bardzo ciekawa gra strategiczna,która na co dzień dostarcza nam wielu emocji i przyczynia się do rozwoju wyobraźni. W ramach treningu rozwijania zainteresowań pod opieką terapeutów uczestnicy codziennie przygotowywali się do Turnieju.
 
Tego dnia mury naszego Domu odwiedzili następujący goście- Środowiskowy Dom Samopomocy w Ostródzie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Przezmarku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolnicy, Środowiskowy Domu Samopomocy w Suszu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubawie. Każdy z wymienionych Domów wytypował dwóch zawodników, którzy rywalizowali z zawodnikami wybranymi drogą losową. Zwycięzca przechodził do kolejnych rund, rozpoczynających się ponownym losowaniem przeciwnika. 
 
Rezultatem zaciętej rywalizacji było wyłonienie trzech zwycięzców Turnieju-  miejsce pierwsze zajął pan Sławomir z Jegłownika, drugie miejsce należało do pana Zdzisława z Przezmarka, zaś miejsce trzecie wywalczyła pani Krystyna z Susza. 
 
Po wysiłku umysłu nadszedł czas na wspólny posiłek, który upłynął w miłej atmosferze. 
 
Celem spotkania była przede wszystkim integracja uczestników oraz obudzenie ducha sportowej rywalizacji, a także promowanie zasady fair play i rozwijanie umiejętności myślenia w sposób strategiczny. Dziękujemy serdecznie za udział w Turnieju i wspólnie spędzony czas. 
 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w Mszy Świętej z okazji Środy Popielcowej

Elbląg, dnia 27.02.2020 r. 

 

Środa Popielcowa jest w kalendarzu katolickim pierwszym dniem Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty, który przypada na 46 dni przed Wielkanocą. Tego dnia podczas liturgii słowa kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, co zastępuje akt pokuty.

Nasi uczestnicy wraz z kadrą 26 lutego 2020 roku wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kwietniewie. Mszę koncelebrował ksiądz Piotr Łatacz- proboszcz miejscowej Parafii. Nasi uczestnicy tego dnia wzięli czynny udział we Mszy Świętej, czytając Pismo Święte i przynosząc Dary.

Na tę okoliczność podczas treningu muzykoterapii nasi uczestnicy pod opieką pana Piotra Binder przygotowali Pieśni Wilkopostne- „Krzyżu Chrystusa”, „Święty Boże, Święty Mocny”, „Przyjdź mój Jezu” oraz „Bóg jest Światłością”, które uroczyście odśpiewali w Kościele przy akompaniamencie terapeuty.

Występ i udział we Mszy umocnił nas w wierze i przyczynił się do artystycznego rozwoju. 

 

 

   

 

 

Czytaj więcej

Tłusty czwartek w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 24.02.2020 r.

Tłusty czwartek to dzień określany przez kalendarz chrześcijański jako ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i nazywany jest Zapusty. Tradycyjnie tego dnia dozwolone jest objadanie się. Jest to święto ruchome i w tym roku przypadło na czwartek 20 lutego.
Najpopularniejszą potrawą tego dnia są pączki i faworki, więc nie mogło ich zabraknąć także w naszym Domu. Obowiązek skosztowania przysmaków tego dnia ma każdy. Od wczesnego poranka w naszej kuchni było gwarno. Do rywalizacji w konkursie na najlepszy pączek stanęły cztery drużyny. Po całym budynku roznosił się zapach przygotowywanych w ramach treningu kulinarnego słodkości. Ogromną radość sprawiło wszystkim dekorowanie przygotowanych pączków i donutów. Po intensywnej pracy nadszedł czas na oczekiwaną od rana konsumpcję. Po obiedzie wszyscy mieli możliwość spróbowania pyszności. Jury było jednogłośne- wszystkie pączki wygrywają- tak brzmiał werdykt naszych uczestników. Był to dzień obfitujący w słodkości i doskonałą zabawę.
 
 
  
 
Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Kwietniewie w Balu Walentynkowym w Wolnicy

 Elbląg, dnia 18.02.2020 r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie  w dniu 14 lutego 2020 roku wzięli udział w Balu Walentynkowym, którego organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy w Wolnicy. Przygotowania do wyjazdu trwały od kilku dni. W pracowni plastycznej powstał walentynkowy obraz, zaś pracownia kulinarna zadbała o przygotowanie pysznego ciasta na wyjazd. 
Wszystkich zebranych powitała i do wspólnej zabawy zaprosiła kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolnicy pani Małgorzata Kozioł. Podczas tańca odbyły się liczne konkursy i zabawy taneczne. Nasz uczestnik pan Marek Chilmanowicz został królem balu. Po zabawie nadszedł czas wspólnego obiadu i słodkiego poczęstunku.
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i wspólną zabawę. 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Zabawa Walentynkowa w ŚDS w Kwietniewie

 Elbląg, dnia 18.02.2020 r.

W dniu 14 lutego 2020 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie odbyła się zabawa z okazji Walentynek. Przy dźwiękach piosenek o miłości przystąpiliśmy do wspólnego wykonywania kartek walentynkowych. Nie mogło zabraknąć akcentu muzycznego- tego dnia w murach naszego Domu wybrzmiewały przepiękne miłosne przeboje. Każdy uczestnik miał szanse zaśpiewania ulubionego  przeboju o miłości. Podczas zabawy kosztowaliśmy słodkiego poczęstunku. 
Na koniec zabawy odczytane i wręczone zostały Walentynki. Bawiliśmy się doskonale.
 
 
 
  
 
Czytaj więcej

1 % POMÓŻ NAM POMAGAĆ

 

 

KRS: 000001304

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej

www.esops.pl

Jesteśmy organizacją ludzi, których celem jest pomaganie osobom z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi i społecznymi. Robimy wszystko, aby adekwatnie do potrzeb zdrowotnych psycho-społecznych polepszyć komfort ich życia. W tym celu prowadzimy dwa Środowiskowe Domy Samopomocy w Jegłowniku i w Kwietniewie oraz sezonowo Ośrodek Terapeutyczno- Integracyjny „Stokrotka” w Stegnie.  Swoim podopiecznym oferujemy dzienną opiekę obejmującą m. in. rehabilitację i terapię zajęciową dającą radość i satysfakcję, oraz wykształcającą umiejętności przydatne w codziennym funkcjonowaniu (np. warsztaty kulinarne, stolarskie, ogrodnicze, muzykoterapia).

Naszą największą potrzebą jest zgromadzenie środków na wkład własny, które przeznaczymy na zakup samochodu do przewozu naszych uczestników na zajęcia terapeutyczne do ŚDS w Jegłowniku.

Twój 1 % podatku to szansa na zakup samochodu.

 

 

Czytaj więcej

Zajęcia z języka niemieckiego w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 12.02.2020 r.

 

W dniu 12.02.2020 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się pierwsze zajęcia z nauki  języka niemieckiego, prowadzone przez Panią Katarzynę Szutkiewicz ze Szkoły Językowej Perfect English. Podopieczni uczestniczący w dzisiejszej lekcji wykazali się dużą otwartością na nowe doświadczenie, przełamali wewnętrzną barierę i swobodnie powtarzali nowe słowa w obcym języku. Od prowadzącej otrzymali podręczniki, dzięki którym nauka okazała się jeszcze przyjemniejsza. Zajęcia w ŚDS będą odbywać się cyklicznie dwa razy w tygodniu. 

 

 

 

Czytaj więcej

Wizyta duszpasterska w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, 07.02.2020 r.

Po Bożym Narodzeniu nadszedł czas wizyt duszpasterskich w domach parafian. W dniu 5 lutego 2020 roku do Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie z kolędą przybył ksiądz Piotr Łatacz- proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Kwietniewie. Na początku spotkania wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali kolędę, po czym odmówione zostały modlitwy w intencji wszystkich uczestników i kadry Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie oraz za wszystkich bliskich, który odeszli w 2019 roku. Wszyscy zebrani otrzymali pamiątkowe obrazki oraz modlitewniki. Podczas rozmowy z uczestnikami ksiądz proboszcz przypomniał postać Świętej Agaty z Sycylii, której liturgiczne wspomnienie obchodzi Kościół katolicki właśnie w dniu 5 lutego.  Nie zabrakło również rozmów na tematy bieżące dotyczące uczestników. Rozmowom towarzyszyła troska o podopiecznych Środowiskowego Domu, zaś okazane wsparcie duchowe stało się motywacją do dalszej aktywizacji.

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Kwietniewie w Balu Kostiumowym w Chełmżycy

 Elbląg, dnia 28.01.2020 r.

Karnawał to czas radości i tańca, dlatego po otrzymaniu zaproszenia na Bal Kostiumowy w Chełmżycy nie mieliśmy żadnych wątpliwości w kwestii wyjazdu i wspólnej zabawy.  Organizatorem imprezy, która odbyła się już po raz piąty, był Środowiskowy Dom Samopomocy w Suszu. 
W dniu 23 stycznia bieżącego roku frekwencja dopisała- na sali balowej Zajazdu w Chełmżycy pojawili się liczni goście w niezwykle pomysłowych strojach i karnawałowych maskach.
Imprezę otworzyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy pod kierownictwem kapelmistrza Michała Kowalewskiego. Po uroczystym powitaniu gości, rozbrzmiały dźwięki muzyki, która porwała wszystkich do tańca. Taneczną zabawę urozmaiciły liczne konkursy- na króla i królową balu, najlepszych tancerzy oraz najoryginalniejsze przebranie. Przerwy w tańcu umilał nam słodki poczęstunek.
Był to bardzo miło spędzony czas. 
 
 
 
 
 
Czytaj więcej

Wycieczka uczestników ŚDS w Kwietniewie do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 Elbląg, dnia 17.01.2020 r.

W dniu 10 stycznia 2020 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Teatru  im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, by zobaczyć spektakl pt. "Tajemniczy ogród" w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały. Bohaterami sztuki są mieszkańcy Misselthwaite. Ich monotonne życie zmienia się za sprawą uroczej Mary, która po przybyciu do miasteczka zaraża wszystkich optymizmem w postrzeganiu świata. Barwne i różniące się od siebie postaci dostarczają widzom wielu emocji. Widz, oglądając  przedstawienie, poznaje siłę ludzkiego dobra oraz przekonuje się o tym, że kluczem do wszelkich bram jest dobre serce. Było to wspaniałe duchowe i kulturalne przeżycie.
Podczas oglądania spektaklu byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia- pan Marcin Tomasik aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka, grający przez wiele lat rolę Colina, przekazał jej odgrywanie innemu aktorowi panu Sławomirowi Banaś. 
Po spektaklu wybraliśmy się wspólnie na obiad.
 
 
 
 
Czytaj więcej
1 2 3 4

 


  


                                                                                                                     
.