Aktualności

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku do Ośrodka Wypoczynkowego Stokrotka w Stegnie

Elbląg, dnia 05.09.2019 r.

W dniach 26-30.08.2019 r. uczestnicy ŚDS z Jegłownika wraz z terapeutami przebywali na turnusie rekreacyjno-integracyjnym
w OW Stokrotka w  Stegnie. Trafiliśmy na przepiękną, słoneczną pogodę. Korzystając z powyższego codziennie spacerowaliśmy na pobliską plażę, zażywając kąpieli zarówno słonecznych
 jak i morskich. W programie znalazł się również rejs statkiem po Wiśle Królewieckiej, stanowiącej odgałęzienie Szkarpawy. To droga wodna prowadząca od miejscowości Rybina przez Grochowo, Sztutowo i Kobyla Kępa do Zalewu Wiślanego,  z  niepowtarzalnym widokiem na przyrodę Żuław, Mierzeję Wiślaną oraz Wysoczyznę Elbląską. Podczas turnusu odwiedziliśmy również Muzeum Stutthof w SztutowieNiemiecki nazistowski obóz kncentracyjny i zagłady (1939-1945). Miejsce skłaniające do ogromnej refleksji, wprawiające w nastrój smutku i zadumy. Mieliśmy okazję skorzystać z przejażdżki Żuławską Koleją Dojazdową na trasie Stegna Gdańska-Prawy Brzeg Wisły.  Kolejka wąskotorowa to ciekawy środek transportu nad morzem, oraz świetna okazja do poznania Żuław i Mierzei Wiślanej z nietypowej perspektywy. Turnus dostarczył nam wielu emocji i stanowił źródło niepowtarzalnych wrażeń.

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Ośrodka Wypoczynkowego Stokrotka w Stegnie

 Elbląg, dnia 28.08.2019 r.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie jak każdego roku z utęsknieniem wyczekiwali wyjazdu nad morze. Ośrodek Stokrotka, który chętnie odwiedzamy w każde wakacje,jest miejscem położonym w Województwie Pomorskim w miejscowości Stegna znajdującej się na Mierzei Wiślanej nad Zatoką Gdańską. Dogodnością dla przebywających tu gości jest bliski dostęp do plaży oraz wspaniała lokalizacja w środku sosnowego lasu. Na turnus wybraliśmy się w dniach od 19 do 23 sierpnia 2019 roku.
 
Podczas tegorocznego wyjazdu pogoda i nastroje dopisywały od początku. Po zakwaterowaniu, uczestnicy zostali zapoznani z obfitującym w wydarzenia i atrakcje harmonogramem pobytu nad morzem. Wśród treningów, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu, pojawiły się mniej codzienne- talasoterapia- forma terapii, wykorzystująca morski klimat oraz sylwoterapia- terapia realizowana poprzez przebywanie wśród drzew. Spacery i kąpiele morskie dawały wszystkim dużo radości. W Stegnie nie zabrakło również kramów z pamiątkami, które uczestnicy chętnie odwiedzali, w celu kupienia pamiątek sobie i swoim najbliższym. Dużą atrakcją podczas wyjazdu okazał się rejs statkiem po Zalewie Wiślanym do Krynicy Morskiej. Po dniach przepełnionych atrakcjami, przychodził czas na równie ciekawe wieczory, podczas których wymienialiśmy się wrażeniami, oglądaliśmy filmy pod gołym niebem oraz organizowaliśmy dyskoteki. 
 
Był to czas spędzony w sposób bardzo aktywny i interesujący. 
 
  
  
  
 
 
Czytaj więcej

Integracyjny grill przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elblag, dnia 16.08.2019 

Chcąc skorzystać z letniej pogody, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wraz z kadrą w czwartkowe przedpołudnie 8 sierpnia 2019 roku zorganizowali grilla na boisku przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie.

Ideą treningu było zorganizowanie alternatywnej formy spędzenia czasu wolnego. Celem, poza wspólnym przygotowaniem i spożyciem posiłku, była wspólna zabawa taneczna oraz konkurs piosenki karaoke dla uczestników przy akompaniamencie keyboardu.

Był to bardzo miło spędzony czas, sprzyjający aktywizacji oraz wzajemnej integracji.

 

 

Czytaj więcej

Wyjazd uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Zagrody Edukacyjnej Ziołowy Dzbanek

Elbląg, dn. 30.07.2019 r.

 

W dniu 26 lipca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wraz z kadrą wybrali się do Zagrody Edukacyjnej Ziołowy Dzbanek w miejscowości Sąpy. U progu powitali nas gościnni gospodarze.

Ziołowy Dzbanek znajduje się w Sąpach- malowniczo położonej miejscowości w Województwie Warmińsko- Mazurskim.
Na terenie Zagrody znajdują się Domki Tematyczne oraz Mini Zoo, które mieliśmy możliwość zwiedzania. Podczas zwiedzania chaty zielarskiej, dowiedzieliśmy się wiele na temat zastosowania poszczególnych ziół, nie tylko do potraw, ale także
w ziołolecznictwie. Z wiedzy tej z pewnością skorzystamy w życiu codziennym.

Po zwiedzaniu nadszedł czas na działanie- z radością wzięliśmy udział w zajęciach garncrskich, tworząc gliniane kompozycje. Kolejną atrakcją był udział w zajęciach mydlarskich , podczas których wykonaliśmy pamiątkowe pachnące mydełka pełne ziół.

Kolejnym etapem wyjazdu był wspólny obiad w Restauracji Oberża Bażant w Pasłęku.

Z wycieczki wróciliśmy z licznymi pamiątkami i dobrymi wspomnieniami. Był to bardzo dobrze spędzony czas.

 

Czytaj więcej

Przygotowanie przetworów na zimę w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kwietniewie

Elbląg, dn. 30.07.2019 r.

Rozpoczął się czas zbierania plonów z naszego ogrodu. Uczestnicy w ramach treningu ogrodniczo- zielarskiego ochoczo ruszyli po zbiory tego, co zostało wcześniej przez nas zasiane i posadzone. Wiadomym jest, iż wszystko co własne jest najsmaczniejsze
i najzdrowsze, dlatego postanowiliśmy zamknąć troszkę lata w słoikach. Pod okiem terapeuty w ramach treningu kulinarnego uczestnicy z dużym zaangażowanie ruszyli do przygotowań kiszonych i korniszonych ogórków, cukinii w zalewie, kompotów oraz różnego rodzaju sałatek. Zimą nie zabraknie nam również pysznych warzyw i owoców, które zostały przez nas przygotowane
do spożycia i zamrożone.

Praca w ogrodzie i w kuchni oraz wspólny cel bardzo sprzyjają naszej integracji, a ten wspólnie spędzony czas zaowocował
w słoiki pełne pysznych przysmaków. Udało nam się zatem połączyć przyjemne z pożytecznym.

 

Czytaj więcej

Udział uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie w Spotkaniu Integracyjnym w Przezmarku

Elbląg, dn.30.07.2019 r.

W dniu 19 lipca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wzięli udział w Spotkaniu Integracyjnym w Przezmarku. Zabawa odbywała się na świeżym powietrzu i zgromadziła wielu uczestników z okolicznych Środowiskowych Domów Samopomocy.

Nasi uczestnicy bardzo chętnie brali udział w zabawach ruchowych, które zostały przygotowane na tę okoliczność. Podczas spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu z udziałem piosenkarza i kompozytora pana Witolda Frasunkiewicza ( Wikmenn).

Doskonałą zabawę uwieńczył wspólny posiłek – kiełbaski z ogniska oraz słodki bufet
ze smacznymi własnymi wypiekami.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tę wspaniałą zabawę oraz za możliwość integracji
i rozrywki w Państwa towarzystwie.

 

 

 

Czytaj więcej

Wycieczka uczestników ŚDS w Jegłowniku do Gdańska

 Elbląg, dnia 08.07.2019 r.

W dniu 02.07.2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku udali się na wycieczkę do Gdańska. Plan obejmował zwiedzanie ogrodu zoologicznego, warsztat w manufakturze słodyczy „Ciuciu” oraz  spacer edukacyjny po  gdańskiej Starówce.

Pierwszym, obowiązkowym punktem programu było oczywiście  ZOO.  Tuż niedaleko wejścia powitały nas  wielkie słonie: afrykański i indyjski. Te olbrzymy cieszą się wielkim powodzeniem wśród zwiedzających, bo chętnie pozują do zdjęć i podchodzą do ogrodzenia. Nieopodal  spotkaliśmy foki, hipopotamy (te duże i miniaturki), a także całą rodzinę żyraf i zebr. Udało nam się  zobaczyć drapieżnego geparda, który ponoć nie często pokazuje się na wybiegu. ZOO  to nie lada gratka dla  miłośników ptaków. Mieliśmy szansę podziwiać  czaple, pelikany, żurawie, papugi, tukana, kondory i wiele innych gatunków.  Obserwowaliśmy także  płazy i groźne gady, a wśród nich krokodyla, boa dusiciela i anakondę. Największe emocje wśród uczestników  wzbudziły oczywiście małpy oraz  surykatki. Te ostatnie podchodziły do ogrodzenia i były dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Organizatorzy wycieczki zadbali także o spragnionych i głodnych.  Pojechaliśmy zatem do restauracji na obiad. Tuż po nim program przewidywał warsztat w manufakturze słodyczy „Ciuciu”. Jest to ciekawe miejsce na mapie Gdańska, w której atrakcją są ręcznie robione słodycze. Tym samym znaleźliśmy się w krainie słodyczy na pokazie, podczas którego mieliśmy okazję obejrzeć od początku do końca, jak powstają  cukierki z metra cięte, poczuliśmy aromat unoszący się podczas produkcji i na koniec samodzielnie wykonaliśmy kolorowego lizaka. Wycieczkę zwieńczył spacer urokliwymi uliczkami gdańskiej Starówki. Reprezentacyjna zabytkowa część Gdańska jest uważana za jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Polsce. Posiada ona swój własny, niemal magiczny klimat. Większość najciekawszych zabytków skupiona jest wokół Traktu Królewskiego, zatem nie mogliśmy  sobie odmówić  przyjemnego  spaceru.

  

  

 

 

Czytaj więcej

Zajęcia sportowo - integracyjne w ŚDS w Jegłowniku

 Elbląg, dnia 04.07.2019 r.

W dniu 28.06.2019 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Jegłowniku odbyły się zajęcia sportowo-integracyjne.

Obejmowały szereg konkurencji o charakterze artystycznym i sportowym. Uczestnicy musieli zmierzyć się z konkurencjami takimi jak rzut podkową, malowanie twarzy, kółko i krzyżyk, rzut do tarczy, składanie obrazka z BRD, składanie serwetki lub modułu Origami wg. wzoru, rzut piłką lekarską.

Uczestnicy długo przygotowywali się do tych zawodów, ćwicząc regularnie w naszym ośrodku. Okazuje się, że ciężka praca i doskonalenie umiejętności przynosi bardzo duże efekty.

Zajęcia sportowo-integracyjne wyzwoliły w uczestnikach ducha rywalizacji i współzawodnictwa.

Na zakończenie na uczestników czekał słodki poczęstunek oraz ciekawe nagrody za udział i zaangażowanie. 

  

 

 

Czytaj więcej

Udział uczestników ŚDS w Jegłowniku w VIII Integracyjnych Zawodach Sportowych w Kończewicach

 Elbląg, dnia 01.07.2019 r.

W dniu 11 czerwca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jegłownika wzięli udział w „VIII Integracyjnych  Zawodach Sportowych” w Kończewicach.  

Celem zawodów było promowanie zdrowego i sportowego stylu życia oraz wszelkich zajęć sportowo-edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami, promowanie aktywnych form spędzania czasu, umożliwienie osobom z różnymi niepełnosprawnościami udziału w konkurencjach sportowych oraz aktywne integrowanie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów z różnych ośrodków pomocowych między sobą oraz ze środowiskiem lokalnym.

Środowiskowy Dom Samopomocy z Jegłownika wytypował silną drużynę reprezentacyjną, złożoną z 5 uczestników i kapitana- opiekuna drużyny. Pozostali uczestnicy pełnili niezwykle ważną rolę kibiców.

Zawody miały charakter indywidulanej rywalizacji oraz konkurencji drużynowych. Konkurencje obejmowały bieg na 240m, sztafetę 4 x 60 m, chód na 120 m, rzut piłeczką tenisową, strzały do bramki, rzut piłką lekarską, bieg parami w worku, rzut woreczkiem do celu, skok w dal z miejsca, przenoszenie piłeczek, kręgle, przeciąganie liny.

Drużyna z Jegłownika zdobyła 4 złote medale i 2 srebrne.

Po części sportowej na uczestników czekał zasłużony poczęstunek.

Pełni wrażeń, nowych  znajomości i najedzeni pysznościami wróciliśmy do Jegłownika. Dziękujemy Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Kończewicach za dobrą zabawę!!!

  

 

Czytaj więcej

Wycieczka uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie do Szymbarka

Elbląg, dnia 17.06.2019r. 

W dniu 14 czerwca 2019 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie wraz z kadrą wybrali się na wycieczkę do Szymbarka. Jest to wieś położona w województwie pomorskim w powiecie kartuskim na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

 

Właśnie tu, w  samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu - góry Wieżycy, znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR). Do przyjazdu właśnie w to miejsce skłoniła nas niezliczoną ilość atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku.

Przy samym wejściu do obiektu przywitała nas unikalna Statua Świętowida Kaszubskiego, mająca kształt odwróconego drzewa. Jest to symbol ważnej roli jaką w życiu człowieka spełnia las i drewno.

W towarzystwie przewodnika, zwiedziliśmy unikalne w skali świata obiekty, między innymi pomieszczenie z Najdłuższą Deską Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski" oraz Największy Koncertujący Fortepian Świata.

Zwiedziliśmy także Kościółek pod wezwaniem św. Rafala Kalinowskiego. To wyjątkowe miejsce, stanowiące  materialny wyraz ducha Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Jedną z  najciekawszych atrakcji, jakie zobaczyliśmy był "Dom do Góry Nogami", w którym na własnej skórze mogliśmy doznać efektów zawirowań błędnika.

Uwieńczeniem naszej wycieczki był wspólny obiad w restauracji, podczas którego dzieliliśmy się naszymi wrażeniami.

Był to bardzo dobrze spędzony czas.

 

Czytaj więcej
1 2 3 4

 


 



 


                                                                                                                     
.